27 stycznia br. abp Marek Solczyński, Nuncjusz Apostolski w  Tanzanii oraz bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji odprawili uroczystą Mszę św. z racji 10-lecia Centrum Edukacyjnego im. św. Maksymiliana Kolbe w Segerea, dzielnicy Dar es Salaam.

Centrum prowadzą ojcowie franciszkanie konwentualni. Podczas uroczystości biskupi poświęcili nowy gmach szkoły zawodowej, powstały dzięki środkom finansowym MSZ w ramach polskiej pomocy rozwojowej 2017.  W uroczystościach wziął udział ambasador RP Krzysztof Buzalski, władze zakonne, rodzice i uczniowie Centrum.

 – Jest to dla Was szczęśliwy i wielki dzień – powiedział w homilii bp Jerzy Mazur, zwracając się do ponad tysięcznej rzeszy uczniów, nauczycieli i rodziców Centrum Edukacyjnego zgromadzonych na Eucharystii. Podkreślił, że Chrystus jest najlepszym nauczycielem, a misjonarze głosząc Ewangelię i prowadząc dzieła edukacyjne idą w Jego ślady. Zachęcił dzieci i młodzież do ufnego pójścia za Chrystusem, zawierzenia Jego miłosierdziu i łasce. Biskup przypomniał, że pierwszymi najważniejszymi nauczycielami są rodzice, a rodzina stanowi pierwsze środowisko wychowawcze. – Słuchajcie zawsze dobrych rad Waszych rodziców i dziadków – powiedział biskup. – Szkoła i Kościół, a tutaj w Segerea ojcowie franciszkanie, pomagają rodzinie, ale nie mogą jej zastąpić.  – Słuchajcie także Waszych nauczycieli w szkole oraz ojców franciszkanów i sióstr zakonnych, gdyż oni pragną Waszego prawdziwego dobra.

Bp Jerzy Mazur wezwał do wdzięczności za otrzymywaną pomoc. – Nie byłoby tego wspaniałego Centrum, nie mielibyście możliwości kształcenia się, gdyby nie pomoc tak wielu ludzi dobrej woli z Polski. Dzięki ich ofiarności powstały budynki Waszego Centrum – mówił. Mówca podziękował dziełu Pomocy „Ad Gentes”, ojcom franciszkanom oraz Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP, które w ramach polskiej pomocy rozwojowej w ostatnich latach sfinansowało dokończenie budowy oraz wyposażenie szkoły podstawowej dla 800 dzieci oraz budowę szkoły zawodowej dla 200 uczniów.

Hale warsztatowe oraz sale lekcyjne uroczyście poświęcili obaj hierarchowie. Na pamiątkę tego znaczącego wydarzenia w dziejach szkoły, dostojni goście posadzili drzewa. Biskupi poświęcili również plac po budowę przedszkola dla 470 dzieci oraz autobus szkolny.

Ambasador Krzysztof Buzalski powiedział, że od 10 już lat śledzi życie tej wspaniałej szkoły i podziwia zaangażowanie ojców franciszkanów, którzy wytrwale rozwijają różne formy  pomocy, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Ostatnią inicjatywą jest utworzenie szkoły zawodowej dla dziewcząt i chłopców. O nadziei na lepszą przyszłość, jaką rodzi edukacja, mówili także abp Marek Solczyński i bp Jerzy Mazur SVD. W uroczystościach wzięli liczny udział polscy misjonarze posługujący w Tanzanii. Wielu z nich przebyło daleką drogę, by móc spotkać się z przewodniczącym Komisji Misyjnej oraz Nuncjuszem Apostolskim. Uroczystości zakończyła braterska agapa.

Galeria (4 zdjęcia)
Oceń ten artykuł


źródło: Redakcja

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.