Zdjęcie: Maja Komorowska podczas Verba Sacra, fot. arch

Poznań: Księga Kapłańska podczas Verba Sacra

Fragmenty Księgi Kapłańskiej w interpretacji Michała Chorosińskiego, aktora Teatru Polskiego z Wrocławia, usłyszą uczestnicy Verba Sacra w poznańskiej katedrze, w niedzielę 10 grudnia. Będzie to kolejna prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia.

„Patrząc na współczesne społeczeństwa, zwłaszcza te, które za podstawowy warunek postępu i rozwoju uznają odrzucenie wiary, można odnieść wrażenie, że zamiast kozła wolą wypędzić Boga na pustynię, obciążając Go odpowiedzialnością za swoje grzechy i niepowodzenia” – zauważa w rozmowie Przemysław Basiński, pomysłodawca cyklu. W komentarzu biblijnym ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot, kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego UAM, wskazuje na potrzebę refleksji nad naszym podejściem najpierw do kultu Bożego, jaki wykonujemy na co dzień, „czyli: dbałość o stan duszy, zwłaszcza w czasie modlitwy, poprawność i szczerość sprawowanych obrzędów, wierność świętom nakazanym, wartość składanych Bogu ofiar duchowych i materialnych, szacunek dla miejsc świętych, poprawne zachowanie się wobec bliskości Boga, uświadomienie sobie wartości postów, konieczność respektowania zakazu pracy w święta obowiązkowe, itd.”.

Komentator i autor wyboru tekstów do medytacji zwraca uwagę na imperatyw zgodności między codziennym życiem a sposobem oddawania czci Bogu. „Bogu bardzo zależy na całkowitej zgodności między obrzędami, w których uczestniczymy minimum raz na tydzień, w dzień Pański, a postępowaniem, budowanym na Dekalogu i innych postulatach moralnych” – zauważa ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot. „Bóg absolutnie nie przejdzie do porządku dziennego nad rozbieżnością między oddawaną Mu liturgicznie czcią a koniecznością potwierdzania Jego woli w życiu codziennym” – stwierdza biblista. Niedzielnej prezentacji będzie towarzyszył kwartet pod kierunkiem kompozytorki Katarzyny Stroińskiej-Sierant z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W ramach nowego cyklu Biblia Trzeciego Tysiąclecia Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem wybitnych polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej. Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej. W ciągu 17 lat trwania cyklu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.

Prezentacja „Verba Sacra” odbędzie się w niedzielę 10 grudnia o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze