Doktor Wanda Błeńska, Fot. Arch. Fundacji Redemptoriss Missio

Doktor Wanda Błeńska, Fot. Arch. Fundacji Redemptoriss Missio

Poznań: przygotowania do procesu beatyfikacyjnego misjonarki dr Wandy Błeńskiej 

Podczas Mszy św. 27 listopada, w drugą rocznicę śmierci lekarki i misjonarki dr Wandy Błeńskiej ogłoszono, że archidiecezja poznańska zaczyna zbierać pamiątki i świadectwa potrzebne do procesu beatyfikacyjnego.  

We wspólnej modlitwie w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza uczestniczyli przedstawiciele noszącego jej imię Akademickiego Koła Misjologicznego oraz harcerki z 3 Poznańskiej Drużyny Harcerek „Pasieka”. „Wiele osób wierzy, że Pani Doktor była świętą osobą i Kościół chciałby to w niedalekiej przyszłości udowodnić – mówi ks. Jarosław Czyżewski, który wygłosił tego dnia homilię. 

By proces beatyfikacyjny mógł ruszyć, musi upłynąć pięć lat od dnia śmierci. Abp Stanisław Gądecki poprosił jednak o zebranie już teraz wszelkich możliwych treści związanych z osobą dr Błeńskiej – świadectw, wspomnień i pamiątek. Koordynatorem będzie ks. Czyżewski, do którego można się zgłaszać osobiście lub mailowo. We wskazówkach czytamy, że świadectwo powinno zawierać datę, własnoręczny podpis i dane kontaktowe. 

Po Mszy św. przy grobie dr Błeńskiej odmówiono różaniec misyjnych w pięciu językach. Co miesiąc modlimy się tu w intencji misji, za misjonarki i misjonarzy, o ducha misyjnego w nas samych, w naszych rodzinach, parafiach i w archidiecezji wierząc, że dr Błeńska łączy się z nami w tej modlitwie i ją wspomaga przed Bożym tronem – mówił ks. Dr Szymon Stułkowski, opiekun naukowy Akademickiego Koła Misjologicznego. Na koniec uczestnicy modlitwy otrzymali dziesiątkę różańca z drewna oliwnego z Jerozolimy oraz mogli podpisać się pod projektem zmiany nazwy poznańskiego placu Waryńskiego na plac Dr Wandy Błeńskiej. 

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W czasie studiów lekarskich aktywnie działała we wspomnianym Akademickim Kole Misjologicznym. Podczas II wojny światowej była żołnierzem AK, a po jej zakończeniu uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny w Liverpoolu. Nazywana Matką Trędowatych, ponad 40 lat posługiwała w Ugandzie. Dzięki jej oddanej posłudze światowej sławy placówka sióstr franciszkanek w Bulubie w Ugandzie nosi nazwę „Wanda Blenska Training”. Papież Jan Paweł II odznaczył ją Orderem Świętego Sylwestra, najwyższym odznaczeniem dla świeckich zaangażowanych w życie Kościoła. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. O dr Wandzie pisaliśmy już w naszym artykule na Tydzień Misyjny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze