Maryjne świątynie stolicy Wielkopolski będzie można zwiedzić w sobotę podczas kolejnej edycji Wieczora Kościołów. Wydarzenie jest okazją do modlitwy, połączonej ze zwiedzaniem rzadko pokazywanych kościelnych zakamarków i poznawaniem historii wybranych świątyń.

Wieczór Kościołów rozpocznie się późnym popołudniem w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Chętni odwiedzą też Kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych i Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej.

Rzecznik prasowy poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak powiedział PAP, że temat tegorocznej edycji wydarzenia związany jest z kilkoma przypadającymi właśnie maryjnymi jubileuszami.

– Od 2010 r. zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wieczornego odwiedzenia ciekawych kościołów Poznania. Tym razem ze względu na rocznice związane z maryjnymi sanktuariami w Fatimie i na Jasnej Górze chcemy się pochwalić świątyniami o bogatej historii kultu Matki Bożej. Są to kościoły ojców franciszkanów, salezjanów i jezuitów, położone w bezpośredniej bliskości Starego Rynku; świątynie tętniące życiem religijnym od wieków, mocno wpisane w historię Poznania – powiedział.

Ks. Szczepaniak dodał, że w programie Wieczora Kościołów znalazł się m.in. minikoncert organowy. Zapewnił, że wybrane do tegorocznego odwiedzenia świątynie kryją wiele tajemnic i zagadek.

– Zwiedzanie obiektów z przewodnikiem pozwoli zainteresowanym dotrzeć do zakamarków zazwyczaj niedostępnych dla turystów. Kulminacyjnym momentem Wieczora Kościołów będzie msza św. w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, którą odprawi bp Damian Bryl – powiedział ks. Szczepaniak.

W poprzednich latach w ramach przedsięwzięcia można było zobaczyć w Poznaniu najstarsze kościoły, świątynie gotyckie, kościoły na Ostrowie Tumskim i kościoły parafii dzielnic Jeżyce i Łazarz. W ubiegłym roku, przy okazji 1050-lecia chrztu Polski, Wieczór Kościołów poświęcony był świątyniom związanym z początkami historii Kościoła na polskich ziemiach.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.