EPA/TOMS KALNINS

Prawosławie: wielkanocny poniedziałek [GALERIA]

Wyznawcy prawosławia uczestniczą w nabożeństwie w Poniedziałek Wielkanocny.

Na zdjęciach: katedra w stolicy Łotwy – Rydze. Świat prawosławny obchodzi Wielkanoc zgodnie ze starym kalendarzem juliańskim. Wielkanoc świętuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i jest najważniejszym chrześcijańskim świętem, fot: Toms Kalnins, PAP/EPA

Prawosławni w Polsce:
Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części. Tam w związku ze świętami w poniedziałek nieczynnych jest wiele samorządowych urzędów. To m.in. urzędy miasta w Michałowie, Hajnówce i Bielsku Podlaskim, hajnowskie i bielskie starostwa powiatowe, urzędy gminy w Orli, Białowieży, Narewce, Narwi i Dubiczach Cerkiewnych. Niektóre z tych urzędów skróciły też godziny pracy w miniony piątek (Wielki Piątek wiernych obrządków wschodnich). Tam, gdzie są duże skupiska prawosławnych, w poniedziałek nie tylko nie pracują urzędy, ale też nie ma lekcji w wielu szkołach.

W paschalny poniedziałek w cerkwiach odprawiane są liturgie św. Jana Złotoustego. Po religijnych uroczystościach wierni spotykają się w rodzinach. W wielu zachowuje się zwyczaj tzw. wołoczebnego, czyli obdarowywania dzieci przez rodziców chrzestnych. Dawną tradycją są też konopielki – wielkanocne kolędowanie, które gdzieniegdzie w Podlaskiem można jeszcze usłyszeć zarówno w czasie świąt katolików, jak i prawosławnych. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego zadeklarowało 156 tys. osób. Przedstawiciele polskiej Cerkwi uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną, szacują liczbę wiernych na 450-500 tys.


Wasze komentarze