Powstał krótki film, na którym widać twarze młodych osób. Mówią tam: „Jesteśmy młodymi Syryjczykami, potrzebujemy Twojej modlitwy. Proszę, módl się o pokój w Syrii”. Modlitwa to ostatnia nadzieja dla ich domu, który stał się przedsionkiem piekła. Poprosili i otrzymali. Od 24 października trwa akcja #PRAYERCHALLANGE za pokój w Syrii.

W połowie października do pogrążonej wojną Syrii wyjechał ks. Roman Sikoń sdb, Michał Król z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu i muzyk Darek „Maleo” Malejonek. Pojawili się tam, by pokazać Syryjczykom, że świat o nich nie zapomniał oraz by poznać chrześcijan dających świadectwo swojej wiary, również przez męczeńską śmierć. Zbierali też materiały do projektu „Nieśmiertelni” – odkrywają miejsca, gdzie ludzie nie umierają tylko idą do nieba, by obcować ze świętymi i poznają tych, których życie naznaczone jest stratą bliskich – bólem i cierpieniem – a jednocześnie miłosierdziem, wybaczając oprawcom.

Maleo i grupa syryjskiej młodzieży, Fot. SWM "Młodzi światu"

Maleo i grupa syryjskiej młodzieży, Fot. SWM „Młodzi światu”

Przez połowę października ekipa odwiedzała miejsca pracy salezjańskiej, poznając codzienne życie ludzi – w Aleppo spotkali młodych, którzy zachęcili ich do zapoczątkowania wspólnej modlitwy. Pewnego dnia, w zniszczonej sali teatralnej, ksiądz Roman powiedział do kamery:

„Jesteśmy w Aleppo. Z tego miejsca chcieliśmy się pomodlić o pokój dla Aleppo, o pokój w całej Syrii”.

I poszło w świat. #Prayerchallange czyli modlitewne wyzwanie obudziło wielu ludzi, którzy poprzez portal społecznościowy facebook.pl dali świadectwo solidarności i modlitwy. Do tej pory zaangażowali się w to muzycy, duchowieństwo, dzieci i młodzież z Polski. Również młodzież z Aleppo nie pozostała bierna. Na jednym z filmów słyszymy jak Rand Metri mówi: „Modlę się o pokój dla mojej ojczyzny – Syrii”. Na tym nie koniec. Pojawiają się kolejne filmy z osobami zaproszonymi do modlitwy, a w ostatnią niedzielę (13.11.2016) w ramach wydarzeń Światowych Dni Młodzieży JESTEŚMY RAZEM, odbył się koncert Bóg liczy na Ciebie. W czasie tego wydarzenia ks. Roman i Michał wyszli na scenę, poprosili by blisko 15 tysięcy młodych ludzi zgromadzonych na Tauron Arenie wyciągnęło telefony, włączyli kamerę i nagrali wspólną modlitwę o pokój w Syrii i dali świadectwo wiary.

Dlaczego to takie ważne? Ks. Roman Sikoń odpowiada:

„Media zalewają nas informacjami największych tragedii życia w Syrii, przelew krwi, zbombardowane budynki i obrazy tamtejszej codzienności, przez które rozkładamy ręce. Chcesz coś zrobić? Módl się.” Na stronie swm.pl jest prosta instrukcja w trzech krokach: pomódl się o pokój w Syrii i wrzuć filmik z modlitwą na Facebooka; zaproś do modlitwy swoich znajomych; w opisie filmu wpisz nominowane osoby i #PrayerChallenge oraz #peace4syria.

Więc jak, wchodzisz w to? Redakcja portalu misyjne.pl już to zrobiła.

Fot. SWM „Młodzi światu”

#PrayerChallenge – wchodzisz w to?
5.33 (88.89%) 3 ocen.


źródło: Agnieszka Mazur

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra »

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.