Najważniejsze zagrożenia dla świata to terroryzm, imperializm, wyzysk i nihilizm – powiedział prezydent Andrzej Duda w środę w Strasburgu na spotkaniu z Komitetem Delegatów Ministrów Rady Europy. Kryzys nihilizmu dotyka dziś zwłaszcza Europę – ocenił.

„Współczesny świat, w tym nasz kontynent, nie jest wolny od poważnych zagrożeń. Wszyscy dobrze znamy najważniejsze z nich. Są to: terroryzm, imperializm, wyzysk i nihilizm” – powiedział Duda.

Jak zaznaczył, dla imperializmu rzeczywistość międzynarodowa opiera się na konflikcie, wbrew prawu, obyczajom i podstawowym normom pokojowego współżycia.

Polski prezydent podkreślił, że współczesny świat zmaga się także z nową formą konfliktu, której źródłem jest międzynarodowy terroryzm. „Cechuje go asymetria w doborze środków – przeciwnik realizuje swe cele polityczne przede wszystkim poprzez zabijanie bądź zastraszanie niewinnych ludzi. Dodatkowo terroryzm sprawnie wykorzystuje wszystkie instrumenty zrodzone w procesie globalizacji, a także szczególną dziś sytuację międzynarodową, związaną z masowymi migracjami” – mówił Duda.

Ponadto – zaznaczył – świat zmaga się ze zjawiskiem wyzysku, który przybiera nowe formy. „Nieuprawnione pozbawienie możliwości uzyskania sprawiedliwej zapłaty bądź korzystania z owoców własnej pracy dotyczy dziś przecież nie tylko jednostek, lecz (…) również całych społeczeństw” – mówił. Według prezydenta podważa to elementarne poczucie sprawiedliwości i niszczy godność ludzką, często utrwalając przy tym ubóstwo i cierpienie.

„Co gorsza, współczesne społeczeństwa coraz dotkliwiej odczuwają także efekty kryzysu aksjologicznego – erozji norm i wartości, na których ufundowane były dotychczas relacje społeczne. Niepewność i dezorientacja to słowa, które trafnie opisują odczucia wielu ludzi. Odnoszę wrażenie, że kryzys nihilizmu w szczególnym stopniu dotyka dziś właśnie Europy” – oświadczył polski prezydent.

foto. PAP/Jacek Turczyk

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.