Refleksja Jana Pawła II o Polsce będzie motywem przewodnim dorocznego spotkania opłatkowego przedstawicieli miast papieskich w Warszawie. Wydarzenie organizuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera stypendiami uzdolnioną młodzież. W spotkaniu wezmą udział m.in. przewodniczący KEP, Prymas Polski oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Miasta Papieskie to miejscowości, które odwiedził św. Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Polski. Obecnie 56 miejscowości aktywnie włącza się w przygotowania corocznych obchodów Dnia Papieskiego. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania opłatkowego prezydentów, burmistrzów oraz wójtów miast i miejscowości papieskich będzie „Polska Jana Pawła II”. Wykład pod takim właśnie tytułem wygłosi dominikanin, o. prof. Jarosław Kupczak.

Prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Dariusz Kowalczyk powiedział, że wybór tematu tegorocznego spotkania wydaje się oczywisty, bo w bieżącym roku przypadają dwie ważne dla Polski rocznice: 100. – odzyskania niepodległości i 40. – wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. 

Podczas spotkania ks. Kowalczyk omówi działalność Fundacji w minionym roku i podsumuje przebieg ubiegłorocznego, XVII Dnia Papieskiego w kraju i za granicą. Termin i hasło tegorocznych obchodów ogłosi przewodniczący Rady Fundacji kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Wymiar charytatywny Dnia Papieskiego obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Fundacja wspiera aktualnie prawie 2300 młodych ludzi. 

Spotkanie, które odbędzie się w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie otworzy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański podzieli się tez refleksją w związku z przypadająca w październiku 40. rocznicą wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Zgodnie z tradycją będzie też okazja do wypowiedzi prezydentów, burmistrzów i wójtów miast i miejscowości papieskich. 

Swoje życzenia przekażą przedstawicielom miast papieskich także stypendyści Fundacji dzieło Nowego Tysiąclecia. Każdego roku spędzają oni wakacyjne obozy w którymś z polskich miast. W tym roku będą to Kielce i Koszalin. Spotkanie zakończy błogosławieństwo abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Coroczne spotkania opłatkowe organizowane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia są okazją do wymiany opinii na ważne kwestie społeczne. Tematem ubiegłorocznego spotkania były dzieła miłosierdzia i współpraca w tej dziedzinie samorządów lokalnych i Kościoła.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.