fot. unsplash

Przedstawiciele polskiego biznesu i kultury dyskutują w Watykanie o duchowości

Czy można być dobrym i bogatym, jakie oblicze ma biznes bez wymiaru solidarności i wartości – na takie tematy dyskutują od wtorku w Watykanie i Rzymie przybyli z Polski przedstawiciele świata duchowieństwa, nauki, kultury i biznesu.

Serię spotkań zorganizowała polska Fundacja Centrum Twórczości Narodowej we współpracy z Papieską Radą Kultury, kierowaną przez kardynała Gianfranco Ravasiego.

Uczestnicy debat, które potrwają do piątku, zastanawiają się nad tym, jak koncepcja bezinteresowności i daru może być zastosowana w teorii i praktyce ekonomii, kultury i nauki, a także do promowania wspólnego dobra. Spotkaniom nadano hasło: „Myślenie o przyszłości i powrót do wartości”.

Cykl debat, nazwanych Master Class, rozpoczęło spotkanie z kardynałem Ravasim. W dyskusji „Biznes bez duchowości?” udział wzięli między innymi była premier, była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, Krzysztof Zanussi, biskup Tadeusz Pieronek, a także przedstawiciele polskiego biznesu, wśród nich Solange Olszewska, Marek Goliszewski, Tomasz Misiak.

Kardynał Ravasi mówił w czasie spotkania w siedzibie Papieskiej Rady Kultury, że ekonomię należy traktować jako naukę humanistyczną, która nie może być skoncentrowana tylko na kwestiach monetarnych. Dodał, że „strukturalnym tematem” ekonomii musi być kwestia ubóstwa. Włoski purpurat położył nacisk na konieczność solidarności i gościnności wobec migrantów. Nie zgodził się z wyrażanymi niekiedy opiniami, że trwa ich „inwazja” na Europę. Jak zaznaczył, około 300 tysięcy osób przybyło na kontynent, gdzie mieszka kilkaset milionów ludzi. Kardynał Ravasi mówiąc o błędnej percepcji problemu napływu migrantów zauważył, że we Włoszech muzułmanie stanowią około 2 procent ludności, tymczasem w sondażach ankietowani wskazują, że jest ich 20 procent.

Krzysztof Zanussi, który jest wiceprzewodniczącym Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej, powiedział o celach rzymskiego spotkania: „Naszym marzeniem jest, by pozostawała ona otwarta na wszystkich ludzi dobrej woli, gromadząc jak najwięcej osób z całego świata, które połączy ta sama wrażliwość na autentyczne przeżycie spotkania z drugim człowiekiem”.

Gościem specjalnym jest siostra Małgorzata Chmielewska, założycielka Wspólnoty „Chleb Życia”, która niesie pomoc osobom bezdomnym i wykluczonym. Do udziału w rozmowach zaproszono też profesora Giovanniego Marię Flicka, byłego ministra sprawiedliwości i byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Republiki Włoskiej.

W środę przy grobie Jana Pawła II w bazylice watykańskiej odprawiona zostanie msza za Andrzeja Wajdę, którego pogrzeb odbędzie się tego dnia w Krakowie. Mszy przewodniczyć będzie arcybiskup Józef Kowalczyk.

Miejscem dyskusji „Nauka a duchowość” o tym, jak w świetle nowoczesnej fizyki na nowo odczytać wiarę, będzie watykańskie obserwatorium astronomiczne w Castel Gandolfo.

W latach 2009-2014 Fundacja Centrum Twórczości Narodowej była organizatorem festiwalu Karuzela Cooltury, który odwiedziło blisko 800 tys. osób. Najbardziej medialnym wydarzeniem Fundacji, relacjonowanym przez wiele stacji telewizyjnych z całego świata, był występ tancerzy breakdance przed Janem Pawłem II w 2004 roku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze