Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
Najważniejszym tematem tygodnia jest oczywiście setna rocznica objawień w Fatimie. – Na ogromnym placu sanktuarium w Fatimie sprawy tego świata wydają się małe. Właśnie tutaj 100 lat temu troje dzieci usłyszało orędzie o naprawdę wielkich rzeczach – pisze Jacek Dziedzina. Przeczytamy również rozmowę Bogumiła Łozińskiego z abp. Mieczysławem Mokrzyckim o groźbie podziałów w Kościele katolickim oraz artykuł Andrzeja Grajewskiego o zamachu na papieża Jana Pawła II. Wymiar mistyczny tego wydarzenie jest nie mniej ważny niż jego tło polityczne.
Tygodnik Idziemy
Dlaczego objawieniom maryjnym w Fatimie ciągle towarzyszą wielkie zainteresowanie i emocje? – pisze ks. Henryk Zieliński. Paweł Zuchniewicz pisze z kolei o tym, jak objawienia fatimskie zaowocowały w życiu młodych wizjonerów i w życiu całej ich wioski. Znajdziemy również komentarz o. Dariusza Kowalczyka SJ do dokumentu Episkopatu na temat właściwych form patriotyzmu. Swoją opinię na temat ostatnich wyborów prezydenckich we Francji przestawia z kolei Marek Jurek. – Nowy prezydent Francji jest zwolennikiem presji na Polskę, atakowania naszej suwerenności i konkurencyjności gospodarczej – pisze były Marszałek Sejmu.
Tygodnik Niedziela
Podobnie jak większość tygodników katolickich, także „Niedziela” poświęca dużo miejsca setnej rocznicy objawień w Fatimie. – Objawienia fatimskie to przestroga dla świata pogrążonego w wielkich błędach – pisze w edytorialu redaktor naczelna, Lidia Dudkiewicz. Redakcja przypomina także długą drogę Władysława Reymonta do nagrody Nobla. W tym roku przypada 150. rocznica jego urodzin. Agnieszka Porzezińska pisze z kolei o Pierwszej Komunii Świętej i o tym, jak ważne jest to wydarzenie w życiu dziecka i każdego człowieka.
Przewodnik Katolicki
Ks. Mirosław Tykfer przyznaje we wstępniaku, że długo czekał na takie stanowisko polskiego Kościoła w sprawie nacjonalizmu. – Biskupi podkreślają, że patriotyzm powinien być otwarty, tzn. taki, który nie absolutyzuje własnego narodu – zaznacza redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”. Tomasz Królak zwraca z kolei uwagę na krytyczne wypowiedzi Franciszka na temat księży i zastanawia się, dlaczego duchowni reagują na nie aż tak alergicznie. O fatimskim przesłaniu pisze Monika Waluś. – Dlaczego Anioł Pokoju i Matka Boża zjawili się na wsi w Portugalii? – o tym w najnowszym numerze „Przewodnika”.
Tygodnik Powszechny
– Żyjemy w czasach, w których za wszelką cenę dąży się do wskrzeszenia idei narodu jako „społeczeństwa teologicznego” – pisze ks. Jacek Prusak. Chodzi o nadużywanie i zawłaszczanie symboliki religijnej. Wydaje się, że mocną odpowiedź na to zjawisko dał polski Episkopat w dokumencie o właściwym kształcie patriotyzmu. Tematem numeru jest jednak czytelnictwo w Polsce i rola, jaką w jego poziomie odgrywają bibliotekarki. – Nadzieją kultury są dziś bibliotekarki. Zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie biblioteka bywa jedynym jej ośrodkiem – pisze Magdalena Kicińska.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze