Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
Ks. Tomasz Jaklewicz w tekście „Boży maratończyk” przytacza słowa biskupów zawarte w Liście na Rok św. Stanisława. – Młody człowiek ma to do siebie, że się buntuje. W przypadku Kostki nie był to ślepy bunt. On wiedział, czego chce. A dokładniej, wiedział, czego chce od niego Bóg. „Nie był mięczakiem” – piszą biskupi. Ponadto Krzysztof Błażyca zapowiada zbliżającą się pielgrzymkę papieża Franciszka do Chile? – Pielgrzymka do Chile może okazać się niełatwa. Papież przybędzie do kraju głęboko zlaicyzowanego – podkreśla autor.
Tygodnik Idziemy
– Jezus na emigracji – czyli dlaczego Święta Rodzina udała się nie gdzie indziej, a do Egiptu i dlaczego wróciła z emigracji, choć mogła tam żyć dostatniej? – pisze Jan Gać. Przeczytamy również niezwykle ciekawą rozmowę. – Czy można do opowiadania o Bogu wykorzystywać sztukę robienia baniek mydlanych? – z księdzem Teodorem Sawilewiczem, uprawiającym teobańkologię rozmawia Anna Dąbrowska. Przeczytamy również o uzdrowieniu po aborcji. Jak pomóc ludziom przeżywającym traumę z powodu dokonanej aborcji? – pisze Monika Odrobińska.
Tygodnik Niedziela
W najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” czytamy, że Polacy otworzyli nową epokę w dziejach himalaizmu. – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi na świecie weszli zimą na najwyższy szczyt świata. Był to pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty o tej porze roku. Na szczycie Mount Everest Polacy zostawili różaniec od Jana Pawła II – pisze Grzegorz Polak. Znajdziemy również rozmowę Włodzimierza Rędziocha z o. Samirem Halilem Samirem SJ – egipskim islamologiem. Ks. Marek Łuczak komentuje z kolei orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Przewodnik Katolicki
– Strach przed uchodźcami stopniowo we mnie znikał – czyli rozmowa ks. Mirosława Tykfera z Janiną Ochojską. Szefowa PAH opowiada, jak zrodził się w niej pomysł zorganizowania Mszy św. za uchodźców w całej Polsce i dlaczego jej zdaniem jest to potrzebne. Tematu migracji dotyka również Piotr Jóźwik. – Kluczowa w podejściu do tematu przybywających do Europy uchodźców jest solidarność. Równie ważna w przypadku osób uciekających przed zagrożeniem życia, jak i europejskich państw, do których cały czas docierają – pisze redaktor Jóźwik.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” rozmowa Pawła Bravo i Marka Rabija z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. – Opozycja w Polsce ma zdecydowanie za dużo racji, a za mało argumentów – czytamy w wywiadzie z byłym premierem. Warto również zajrzeć do tekstu Michała Rycherta „Czy Bóg kusi?”. – Tłumaczenie wersetu Modlitwy Pańskiej – „I nie wódź nas na pokuszenie” – sprawia teologiczny i duszpasterski kłopot. Być może już niedługo się to zmieni – pisze autor „Tygodnika”. Czy rzeczywiście papież Franciszek zdecyduje się na zmianę tłumaczenia? Na decyzję będziemy musieli pewnie trochę poczekać.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze