Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
– Ograniczając handel w niedzielę, robimy krok w stronę dojrzałej cywilizacji. Niezależnie od tego, co mówią na ten temat najbardziej profesjonalne tabelki i wykresy sceptyków – pisze Jacek Dziedzina w najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego”. Ponadto o tym, czy posłuszeństwo jest ślepe i dlaczego Kościół funduje mistykom bolesne przesłuchania z ks. Robertem Skrzypczakiem rozmawia Marcin Jakimowicz. Jakub Jałowiczor zwraca z kolei uwagę na to, że katecheci powinni mieć takie same prawa jak inni nauczyciele. Czy w życie wejdzie rozporządzenie dające możliwość, aby katecheci byli wychowawcami klas w szkołach publicznych? To okaże się już niebawem.
Tygodnik Idziemy
– Papież z Buenos Aires – Jak kard. Bergoglio zapamiętali Argentyńczycy i co z tamtejszej kultury wnosi on do Kościoła powszechnego? – mówi Hector Lorenzo, argentyński dziennikarz, były pracownik Prefektury Domu Papieskiego w rozmowie z Anną Arytmiak. Przeczytamy również, że Polska zaledwie dwa tygodnie po odzyskaniu wolności przyznała kobietom wszystkie prawa wyborcze, wyprzedzając w tym o wiele lat takie kraje jak Francja czy Szwajcaria – sylwetki pierwszych polskich parlamentarzystek przedstawia Monika Odrobińska.
Tygodnik Niedziela
– Kolejna rocznica pontyfikatu papieża Franciszka skłania do podsumowań. O ile jednak w przypadku polityków sprawujących władzę w takim czy innym kraju możliwe są wymierne bilanse, o tyle perspektywa wiary stawia obserwatorów w zupełnie innej sytuacji. Często najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu – podkreśla ks. Marek Łuczak. O 50. rocznicy marca ’68 pisze z kolei Bogdan Kędziora. – Zasadnicze znaczenie dla budowania narracji o polskim antysemityzmie w środowiskach na Zachodzie po II wojnie światowej miały wydarzenia marca ’68 – uważa autor.
Przewodnik Katolicki
Podobnie jak inne tygodniki, „Przewodnik Katolicki” poświęca dużo miejsca papieżowi Franciszkowi. – Gdzie tkwi błąd Europy, że traci jedność. Kim są „wykrochmaleni” duchowni oraz jakie wady i słabości ma papież. Franciszek nie przestaje zaskakiwać swoją niedyplomatyczną szczerością – pisze redaktor naczelny ks. Mirosław Tykfer. Ponadto o jeżdżeniu z Jezusem na tandemie, Bożych operacjach i sensie chrześcijańskiego postu z Markiem Zarembą rozmawia Joanna Mazur.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” szeroko komentowana jest piąta rocznica wyboru kardynała Jorge Bergoglio na papieża. – Nie on pierwszy łamał i zmieniał watykańską etykietę i tradycje, lecz on od początku czyni to spektakularnie – pisze we wstępniaku ks. Adam Boniecki. – Franciszek mówi, że żyjemy w czasach permanentnej misji. A nam się wydaje, że żyjemy w świecie jednorodnie chrześcijańskim – podkreśla z kolei abp. Grzegorz Ryś w rozmowie z Maciejem Müllerem. Da się znaleźć także głosy krytyczne wobec papieża jak choćby ten Pawła Milcarka z „Christianitas”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze