Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
– Istnieje tylko jeden smutek: nie być świętym – przypomina Franciszek w adhortacji „Gaudete et exsultate”. Papież podkreśla, że „świętość jest najpiękniejszym obliczem Kościoła” oraz że o świętość trzeba się bić. Z diabłem, ze sobą, ze światem – pisze ks. Tomasz Jaklewicz. Ponadto Agata Puścikowska analizuje efekty programu „500 plus”. – Gdy był zapowiadany, niewielu w niego wierzyło. Nawet prawica i rodziny głosujące na PiS były sceptyczne, że takie świadczenie ma szansę wyjść poza sferę obietnic – pisze dziennikarka.
Tygodnik Idziemy
– Miłosierdzie w rodzinie – Papież Franciszek po raz kolejny przedłużył działalność misjonarzy miłosierdzia. Z jednym z nich, ks. Robertem Wielądkiem, rozmawia Monika Odrobińska. Ponadto przeczytamy o spotkaniu z Benedyktem XVI. Jaki prywatnie jest papież Ratzinger? Swoją współpracę z nim wspomina abp Mieczysław Mokrzycki w rozmowie z Martą Jacukiewicz. – Czy dziś warto być księdzem? – plusy i minusy kapłaństwa w dzisiejszym świecie przedstawia ks. Henryk Zieliński.
Tygodnik Niedziela
Służebnica Boża Hanna Chrzanowska uświadamia nam, że nasze życie to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Świadectwem życia wzywa nas do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby bliźnich, zwłaszcza chorych i cierpiących – mówi dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie ks. Mieczysław Niepsuj, rzymski postulator procesu beatyfikacyjnego krakowskiej pielęgniarki, w rozmowie z Marią Fortuną-Sudor. W „Niedzieli” przeczytamy również o życiu za klasztorną furtą.
Przewodnik Katolicki
– W obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci skupiamy się na jego skrajnych etapach. Zapominamy o tym, co „pośrodku”. Raport o sytuacji rodzin wychowujących dzieci z zespołem Downa może to zmienić – pisze Magdalena Guziak-Nowak. – By zatrzymać potok nielegalnych imigrantów, prezydent USA wysłał na granicę z Meksykiem Gwardię Narodową. To rozwiązanie może ograniczyć skutki, ale nie wyeliminuje przyczyny problemu, czyli biedy, która zmusza Latynosów do ryzykownej wędrówki – pisze z kolei Jacek Borkowicz.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy między innymi o zdrowiu psychicznym Polaków. – Trudno o równie fatalny zbieg czynników: o ile ze zdrowiem psychicznym młodych Polaków jest źle, o tyle system pomocy dla nich jest na krawędzi katastrofy – pisze Przemysław Wilczyński. Ponadto przeczytamy komentarz o. Ludwika Wiśniewskiego OP do projektu „Zatrzymaj aborcję”. – Jest faryzejski i nieludzki. Ośmielę się powiedzieć: antychrześcijański” – uważa dominikanin.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze