Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
W większości tygodników katolickich tematem numer jeden jest zbliżająca się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. – Święto Bożego Ciała jest po to, aby Eucharystia nam nie spowszedniała, ale była Najświętszym Sakramentem. Spór o Komunię św. w niemieckim Kościele skłania do przemyślenia związku między Eucharystią a Kościołem – pisze ks. Tomasz Jaklewicz. Ponadto znajdziemy temat stulecia naszej niepodległości. – Wybór Karola Wojtyły na stolicę Piotrową był potężnym przełomem w myśleniu o ojczyźnie – uważa ks. Jerzy Szymik.
Tygodnik Idziemy
Najważniejsze, co mam. – O tym, co jest dzisiaj dla niej najważniejsze i jak zmieniło się jej wartościowanie świata po ciężkim wypadku, mówi piosenkarka Monika Kuszyńska w rozmowie Martą Jacukiewicz. Poza tym przeczytamy artykuł o tegorocznym spotkaniu młodych na Polach Lednickich. – Lednica nas zaskoczy. Czego można się spodziewać na tegorocznym Spotkaniu Młodych nad Lednicą? – ujawnia koordynatorka spotkania Natalia Graczyk w rozmowie z Ireną Świerdzewską.
Tygodnik Niedziela
Tygodnik „Niedziela” bardzo krytycznie patrzy na europejską rzeczywistość i pesymistycznie ocenia jej szanse na powrót do chrześcijańskich korzeni. – Europa znajduje się w wielkim kryzysie wartości, zatraca swoją tożsamość i misję cywilizacyjną. Unia Europejska zerwała z ideami, które były u jej początków – uważa Natalia Bednarska. – Aby godnie przyjąć dar niebios, którym jest Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie (…), wierni dekorują na tę szczególną procesję swoje domostwa – pisze o Bożym Ciele ks. Jacek Molka.
Przewodnik Katolicki
W najnowszym numerze „Przewodnika” komentarz o. Kaspra Kapronia OFM do pontyfikatu papieża Franciszka. – Można często usłyszeć stwierdzenie, że obecny „kryzys Kościoła to przede wszystkim kryzys duchowieństwa”. Dlatego też proces odnowy Kościoła należy rozpocząć od odnowy życia wiary osób duchownych. Papież Franciszek podaje klucz owej odnowy – uważa franciszkanin. Ponadto Tomasz Królak zabiera głos w sprawie wieszania krzyży w urzędach na terenie Bawarii, odnosząc się do wypowiedzi Przewodniczącego Episkopatu Niemiec.
Tygodnik Powszechny
Krzysztof Strachota w rozmowie z Wojciechem Jagielskim o „bliskowschodnim nieporządku”, czyli o politycznym, etnicznym i religijnym chaosie w tym regionie świata. W „Tygodniku Powszechnym” także rozmowa z Janiną Ochojską na temat protestu osób niepełnosprawnych. – Trudno by im było nawet wyjść z Sejmu bez realizacji wszystkich postulatów. Na razie spełniono tylko jeden: podniesiono rentę socjalną o 152 zł. Teraz nadszedł czas dialogu, a dla nas czas solidarności. I naciskania na rząd, by zaczął tworzyć system, w którym osoba niepełnosprawna i jej opiekun nie traciliby godności – podkreśla szefowa PAH.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze