fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

newsweek Newsweek Polska
– Demokratyczną Polskę wywalczyła nam tak naprawdę garstka dzielnych ludzi. Ogromna większość ten prezent po prostu przyjęła. Dziś na ten prezent sprzed lat musimy zapracować – pisze we wstępniaku Tomasz Lis. To komentarz do ostatnich wydarzeń przy Wiejskiej w Warszawie. Dorota Romanowska w rozmowie z prof. Józefem Naumowiczem zastanawia się jaka jest historia choinki i dlaczego stała się nieodłącznym elementem przeżywania Bożego Narodzenia. – Jak żyć, gdy wszystko wokół się wali? Nie karmić się złudzeniami i dbać o drobne przyjemności – radzi Rafał Kalukin w tekście „Filozof w czasach marności”.
wprost Wprost
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wprost” przeczytamy specjalny raport dotyczący sytuacji politycznej w Polsce. Poseł Szczerba przyznaje na łamach czasopisma, że przypadkowo stał się symbolem ważnej sprawy i politycznego konfliktu. – Jestem pod wrażeniem, że w obliczu uniemożliwienia mi sprawowania mandatu, opozycja demokratyczna okazała mi wielką solidarność. Wszyscy zdali sobie sprawę, że dzisiaj wykluczony z obrad jestem ja, a następnego dnia może być to cała opozycja – twierdzi poseł Michał Szczerba.
do-rzeczy Do Rzeczy
– Jesteśmy krajem, w którym katolicyzm w wymiarze powszechnym jeszcze się utrzymuje. To jest wartość. I o to toczy się ideologiczna walka – mówi ks. bp Michał Janocha w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim. W nowym numerze znajdziemy rozmowę Piotra Włoczyka z Elisabett Piqué, argentyńską dziennikarką, która jest autorką biografii papieża Franciszka. Tygodnik podejmuje również temat grobu św. Piotra. – Spisany w II w. apokryf „Dzieje Piotra” podaje, że apostoł został ukrzyżowany na własne życzenie głową w dół, a miejscem kaźni był tzw. Cyrk Nerona – pisze Piotr Kowalczuk z Rzymu w artykule „Poszukiwania grobu św. Piotra”.
polityka Polityka
W najnowszym numerze „Polityki” przeczytamy o rzekomym kryzysie wiary w Polsce. – Kryzys wiary ma w Polsce osobliwy przebieg i efekty. Miejsce chrześcijańskiego uniwersalizmu zajmuje nacjonalizm wyznaniowy, katolicyzm polityczny, swoisty narodowo-katolicki przemysł cierpienia – pisze Zbigniew Mikołejko. Czy diagnoza autora jest słuszna? Czy rzeczywiście w Polsce mamy katolicyzm polityczny i nie ma w Kościele miejsca na głęboko przeżywaną wiarę? Chyba warto z tym polemizować. Ponadto w tygodniku nie brakuje odniesień do aktualnej sytuacji politycznej, w tym protestów opozycji w Sejmie.
wsieci wSieci
W najnowszym numerze „wSieci” premier Beata Szydło podsumowuje najważniejsze zadania rządu, które zrealizowała oraz wskazuje najtrudniejsze sprawy, z jakimi się musiała zmierzyć. Premier zapewnia, że w kolejnych budżetach na pewno nie zabraknie pieniędzy na realizowanie programu 500+ ani na inne potrzeby Polaków. Redakcja poświęca także uwagę „tajemnicom Betlejem”, które próbuje przybliżyć czytelnikom Grzegorz Górny. Stanisław Janecki analizuje jaka jest sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym po tym, jak prezesem przestał być prof. Andrzej Rzepliński.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze