fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„Newsweek” pisze w tym tygodniu o preppersach, czyli o ludziach przygotowujących się na wojnę. „Mam leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, do odkażania, latarkę na dynamo i taśmę dwustronną, bo się zawsze przyda. Do tego około 12 kilogramów niemieckich racji żywnościowych, to takie wysokoenergetyczne batoniki ze zmielonego jęczmienia z tłuszczami, białkiem, węglowodanami i witaminami. Mają długi termin przydatności do spożycia, te tutaj pięć i 20 lat, można je zjeść na sucho albo zalać mlekiem – Jagna, dziennikarka z Warszawy, pokazuje, co ma w swoim, jak go nazywa, plecaku zagłady” – czytamy. W wydaniu przeczytamy też o ślubach po pięćdziesiątce. „Przełamaliśmy chyba wszystkie możliwe stereotypy związane z wiekiem – mówi Hania, 50+. Nie tylko oni – jest u nas coraz więcej powtórnych małżeństw i młodych par, które już nie są młode” – czytamy. W „Newsweeku” znajdziemy też ekologiczną rozmowę z aktorką – Agatą Buzek. „Uważam za to, że to nie fair, iż wielkie firmy przerzucają na nas decyzje ekologiczne. Mamy do wyboru pięć czy sześć opakowań, a wiadomo, że papierowe i szklane są najdroższe. Czyli myśląc o Ziemi, musimy podejmować decyzję ekonomiczną na swoją niekorzyść” – mówi rozmówczyni tygodnika.

Polityka

W nowej „Polityce” przeczytamy o przyszłorocznych wyborach prezydenckich. „Rosną emocje związane z wyborami prezydenckimi w 2025 r. Wyraźnie wcześniej niż w przypadku poprzednich elekcji. Widać, że to decydująca walka, której wynik utrwali obecną władzę na lata albo odrodzi siłę PiS. Pojawiają się nazwiska, szacowane są szanse, rozpatrywane strategie. Jak to wygląda na dziś?” – czytamy. W wydaniu także materiał o tym, że „psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim”. „Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?” – czytamy. W „Polityce” znajdziemy tez rozmowę z Hanią Rani – pianistką, wokalistką i kompozytorką. „Ta część mojej pracy trochę ucierpiała, ale dyscyplina pozostała. Genialna w szkołach muzycznych czy artystycznych jest nauka dyscypliny. W dalszej pracy jest to bardzo przydatne. Człowiek wie, że każdego dnia po prostu trzeba rano wstać i zacząć pracować. I moja codzienna rutyna nadal tak wygląda, teraz tylko przybyło mi zajęć, pojawiło się więcej instrumentów, doszło pisanie muzyki do filmów. Był taki moment, kiedy mnie odrzuciło od fortepianu, musiałam odpocząć, to naturalny obrót rzeczy. W moim studiu mam cały czas zestaw nut, choćby sonaty Scarlattiego, i granie tych utworów pomaga mi odświeżyć głowę” – mówi artystka pytana o codzienne ćwiczenie gry na fortepianie.

Wprost

W nowym wydaniu „Wprost” przeczytamy rozmowę z Agnieszką Maciak, nową dyrektorką Schroniska „Na Paluchu”. „Bardzo zależy nam na tym, by „Paluch” stał się miejscem stabilnym. A dotychczas było ono niestabilne. I było tak głównie z powodu naprawdę absolutnej, gigantycznej eskalacji emocji. Tego, że wielu ludziom wydaje się, że wiedzą, jak takie miejsce powinno funkcjonować” – czytamy. W numerze też o dwóch latach wojny w Ukrainie. „Europa znalazła się w egzystencjalnym kryzysie. Udawanie, że sprowokowaną i prowadzoną przez Moskwę rzeź można przeczekać, nie uratuje ani pokoju, którym wycierają sobie gęby nasi zachodni sojusznicy, ani naszego dobrobytu, którego z takim zapałem bronią polscy rolnicy na granicy” – czytamy. „Wprost” pisze też o Tomaszu Komendzie. „Mało jest tak dojmujących dowodów niesprawiedliwości, absurdalności ludzkiego życia jak historia Tomasza Komendy. Happy end, choć wydawało się, że przyszedł, okazał się dla niego krótką przerwą w dramacie” – czytamy w tekście Tomasza Terlikowskiego.

Do Rzeczy

W tygodniku „Do Rzeczy” przeczytamy o fenomenie Taylor Swift. „Od chwili, gdy pojawiła się na muzycznym horyzoncie Ameryki, minęło 18 lat, 10 złotych albumów, 46 nominacji, 12 nagród Grammy i miliard zarobionych dolarów. Taylor Swift ma 35 lat, a już jej „fenomen kulturowy” studiują na uniwersytetach. Na Stanfordzie studenci analizują słowa jej piosenek i użytych w nich odniesień literackich. Na Uniwersytecie Nowojorskim zastanawiają się nad przebiegiem jej kariery na tle amerykańskiej rzeczywistości kulturalnej” – pisze Joanna Bojańczyk w tekście pt. „Królowa jest tylko jedna”. W numerze też recenzja drugiej części „Diuny”, która zaraz wejdzie do polskich kin. „Druga część „Diuny” jest opowieścią o polityce i religii, a zwłaszcza o miejscu, w którym się przecinają i zaczynają nawzajem napędzać. Jednak przede wszystkim to niesamowity spektakl” – czytamy. Redakcja wspomina też zmarłego niedawno Tomasza Komendę.

Sieci

W tygodniku „Sieci” przeczytamy artykuł o Aleksieju Nawalnym pt. „Zagadka Polarnego Wilka”. Autor tekst, Marek Budzisz, zastanawia się, dlaczego właśnie teraz zdecydowano się na pozbycie Nawalnego. Zwraca uwagę na opinię Aleksandra Baunowa, niezależnego dziennikarza i socjologa mieszkającego w Berlinie: „Reżim Putina „prowadzi wojnę na dwa fronty” i nie wiadomo, czy ten wewnętrzny nie jest dla Kremla ważniejszy niż ukraiński. Spostrzega, że… zdaniem niektórych komentatorów impulsem, aby wydać polecenie usunięcia Nawalnego, było to, co Rosjanie mogli zaobserwować w związku z kandydaturą prezydencką byłego deputowanego Borisa Nadieżdina. (…) Rosjanie stanęli w wielogodzinnych kolejkach (…), aby poprzeć kandydata otwarcie opowiadającego się za zakończeniem wojny. Jego kandydatury ostatecznie nie zarejestrowano, lecz na Kremlu mogli dojść do wniosku, że nastroje Rosjan (…) zaczynają się zmieniać”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze