fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Newsweek Polska
W najnowszym wydaniu „Newsweeka” przeczytamy (nie bez ironii) o planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Za ekranami dźwiękochłonnymi – setki hektarów łąk i pól. Tu powstanie port lotniczy za 30, a może i 50 miliardów złotych. Współczesna Gdynia. Lotnisko pośrodku niczego, które otworzy oczy niedowiarkom. Jedno z największych w Europie – piszą Wojciech Cieśla i Miłosz Węglewski. Przeczytamy również rozmowę Renaty Kim z Tomaszem Zimochem, który przyznaje, że nie żałuje swoich politycznych wypowiedzi.
Wprost
Nie milkną echa protestu opiekunów osób niepełnosprawnych. O 40-dniowym proteście w Sejmie opowiadają Katarzyna i Karol Milewiczowie, rodzice Wiktorii i Magdy. Piotr Nowicki pisze z kolei o Wandzie Rutkiewicz. – Była pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie K2, jako pierwszy Polak zdobyła Mount Everest. By się wspinać, była gotowa na wszystko, więc w zdobyciu himalajskiej korony mogła jej przeszkodzić tylko śmierć – podkreśla autor.
Do Rzeczy
Dziennikarz TVP, Michał Rachoń, odpowiada na łamach tygodnika „Do Rzeczy” swoim krytykom. – Mam swoje poglądy – podkreśla Rachoń w rozmowie z Łukaszem Warzechą. Ponadto Ewa Polak-Pałkiewicz w artykule „Pułapki »religii praw człowieka«” polemizuje ze stwierdzeniem, że powinniśmy winić polityków za to, że nie bronią uparcie życia nienarodzonych, skoro to „wynik erozji w samym Kościele” – uważa publicystka. Trudno zgodzić się z takim twierdzeniem, bo Kościół w naszej polskiej debacie na temat aborcji jest niezmiennie największym orędownikiem ochrony życia nienarodzonego.
Polityka
W najnowszym numerze „Polityki” przeczytamy o tym, kim są polscy milionerzy. – 25 tysięcy milionerów, którzy mają zapłacić daninę solidarnościową na pomoc dla niepełnosprawnych, nie należy szukać w rankingach najbogatszych Polaków, ale w bankach, spółkach Skarbu Państwa oraz wśród małych przedsiębiorców – pisze Joanna Solska. – Patrząc na „spór wokół niepełnosprawnych”, sami możemy ocenić, jak daleko zaszliśmy już na ścieżce do ciężkiej niewydolności polskiego państwa – uważa z kolei Jerzy Baczyński.
Sieci
Marek Pyza w artykule „Jak się załatwia polityka” analizuje skandal obyczajowy z udziałem Stanisława Pięty, który od kilku dni nabiera rozgłosu w polskich mediach. Podkreśla, że sprawa jest bardzo niejasna i jest w niej wiele niespójnych elementów. Na razie nie ma jednoznacznych dowodów na popełnienie czynów, których miał dopuścić się polityk, jednak afera już teraz ma realny wpływ na niektóre obowiązki, jakie pełni Pięta. Ponadto w wywiadzie dla „Sieci” („Dlaczego Włochy tak ich przeraziły”) prof. Ryszard Legutko, filozof i poseł do Parlamentu Europejskiego, mówi o problemach Włochów z utworzeniem nowego rządu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze