Archeolodzy w Egipcie odkryli w pobliżu słynnych piramid na równinie Giza grobowiec liczący sobie ok. 4400 lat – poinformowało w sobotę ministerstwo ds. zabytków starożytności. Grobowiec zdobią malowidła ścienne przedstawiające kapłankę Hetpet.

Archeolodzy w Egipcie odnaleźli dobrze zachowany grobowiec, który powstał w czasie piątej dynastii, a liczy sobie ok. 4400 lat. Grobowiec odnaleziony w pobliżu Kairu zdobią dobrze zachowane i rzadko spotykane malowidła ścienne przedstawiające kapłankę Hetpet, która m.in. pomagała kobietom w porodach. Grobowiec został znaleziony podczas wykopalisk w pobliżu Wielkiej Piramidy w Gizie – poinformowało ministerstwo ds. zabytków starożytności. „Wiemy oczywiście, że była wpływową osobą i utrzymywała silne związki z pałacem” – powiedział egipski minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani.

Malowidła ścienne znajdują się w „bardzo dobrym stanie; przedstawiają Hetpet w różnych scenach łowieckich lub związanych z rybołówstwem lub(…) gdy przyjmuje dary od swoich dzieci” – dodał.

Zdjęcie: Giza, Egipt, fot: Khaled Elfiqi, PAP / EPA

Gwatemala: odkryto dziesiątki tysięcy budowli stworzonych przez Majów
O odkryciach poinformowała w czwartek Fundacja Dziedzictwa Majów i Przyrody Gwatemali współpracująca z amerykańskimi, europejskimi i gwatemalskimi archeologami. Skala dokonanych odkryć sugeruje, że około 10 milionów osób mogło mieszkać w obrębie Niziny Majów. „To dwa do trzech razy więcej (mieszkańców) niż sądzono” – mówi Marcello A. Canuto, profesor antropologii na Uniwersytecie w Tulane.

W badaniach terenu naukowcy zastosowali technikę LiDAR (Light Detection and Ranging), dzięki której możliwe było ujrzenie konturów ukrytych pod gęstym listowiem. Obrazy ujawniły, że Majowie zmienili krajobraz w znacznie szerszym zakresie niż wcześniej sądzono; na niektórych obszarach uprawiano prawie 95% dostępnej ziemi.

„Ich rolnictwo było o wiele bardziej intensywne i zrównoważone niż sądziliśmy; ponadto uprawiali każdy centymetr ziemi”, powiedział Francisco Estrada-Belli, adiunkt na uniwersytecie w Tulane, podkreślając, że starożytni Majowie częściowo osuszali bagniste obszary. Imponujące ogrodzenia obronne, systemy rowów i wałów oraz kanały nawadniające sugerują, iż Majowie dysponowali wysoce zorganizowaną siłą roboczą. „Jest tu widoczne zaangażowanie państwa, ponieważ widzimy przekopane duże kanały, które zmieniają naturalny bieg wody” – powiedział Thomas Garrison z Ithaca College w Nowym Jorku.

Mapowanie wykryło około 60 tys. pojedynczych struktur i budowli, w tym cztery główne ośrodki kultury Majów z placami i piramidami. Kultura Majów rozkwitła pomiędzy ok. 1000 p.n.e. a 900 r.n.e. Ich potomkowie nadal mieszkają w regionie.

Egipt i Gwatemala: wielkie odkrycia!
1 (16.67%) 1 ocen.


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.