NASA nazywa to „Super Blue Blood Moon” i ocenia, że to pierwsze takie zjawisko od 152 lat. Już 31 stycznia będziemy mogli zaobserwować to na naszym niebie. 

Takie niezwykłe wydarzenie czeka wszystkich już za kilka dni. Księżyc tego dnia będzie znajdował się najbliżej Ziemi, przez co będzie większy nawet o kilkanaście procent niż zazwyczaj. Poza tym będzie to pełnia, którą Brytyjczycy określają jako „once in a blue moon” a więc wydarzenie bardzo niecodzienne. 

Jest jeszcze jeden czynnik, który spowoduje, że zjawisko to będzie niezwykłym fenomenem. Księżyc bowiem będzie znajdował się w całkowitym zaćmieniu – Ziemia całą swoją powierzchnią będzie zasłaniać promienie słoneczne a Księżyc będzie świecił światłem, odbitym od naszej atmosfery – dlatego nazywa się go „krwawym księżycem”. W Polsce zjawisko to będzie widoczne 31 stycznia przed świtem. 

Oceń ten artykuł


źródło: Redakcja

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 1


  1. Pełnie to zawsze problem ze spaniem w moim przypadku i nie ważne czy Księżyc widać czy nie, teraz za wczasu zerkam http://fazyksiezyca24.pl i patrze kiedy mogę spodziewać się kolejnej zarwanej nocki ;(