Świat potrzebuje ludzi z autyzmem

Temple Grandin urodziła się z autyzmem. Będąc małą dziewczynką w 1950 roku poszła do specjalisty, lekarze wówczas uznali, że ma uszkodzony mózg. Dzisiaj jest doktorem zootechniki i profesorem na Colorado State University. 

Od razu jednak muszę zaznaczyć, że jestem laikiem i nie prowadziłam nigdy żadnych badań w tym zakresie. Jednak jako osoba interesująca się fenomenem osób z różnymi odmianami autyzmu mogę jedynie potwierdzić słowa Temple Grandin, że świat tych osób potrzebuje. Dlaczego?

Myśleć obrazami

Temple Grandin tłumaczy zjawisko postrzegania osób z autyzmem jako pewien ewenement. Jako osoba, która od urodzenia zmaga się z własnym umysłem, Grandin sama potwierdziła, że wykorzystała w pewien sposób swoją – jak wtedy uważano – wadę. Pokazując prosty wizualny test – wytłumaczyła, że osoby z autyzmem patrzą na świat inaczej.

Fot. ted.com

Osoby ze skłonnościami autystycznymi najpierw zobaczą małe litery na obrazku a osoby z tzw. mózgiem neurotypowym na początku zobaczą duże litery. Jak przekłada się to na rzeczywistość? Osoby autystyczne patrząc na świat łączą go w zupełnie inne struktury niż normalni ludzie. Jak pokazuje wiele badań – osoby z autyzmem bądź różnymi jego odmianami mimo, iż są odcięci od socjalizacji w społeczeństwie – są świetnymi matematykami, fizykami bądź jak pokazuje przypadek Temple – zootechnikami.

Nowe rozumowanie

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że takie osoby żyją wśród nas. Ostatnio w sieci pojawiła się pewna kampania, zwracająca uwagę na ten szeroki problem.

Fundacja Synapsis poprzez realizację tego filmu próbuje pomóc wejść osobom z zespołem Aspergera (a więc lekkiej odmianie autyzmu) na rynek pracy. Jak wywnioskować można z filmiku, tacy pracownicy są niezwykle cenni, jednak trzeba się z nimi inaczej obchodzić. Znam osoby, które mają zespół Aspergera. Nie rozumieją one ironii, niektórych żartów bądź czasami drugiego dna jakiejś rozmowy. Ale są jednocześnie wrażliwe i dokładne w rzeczach, które nie interesowałyby zwykłego człowieka, na przykład w wyliczaniu różnych rzeczy bądź (paradoksalnie) opiekowaniu się zwierzętami. Wbrew wielu stereotypom, nie można ich wykluczać ze społeczeństwa, ponieważ dla nich nawiązanie zwykłej relacji staje się dwa razy trudniejsze niż dla nas.

Co ciekawe, wyjątkowe umiejętności ludzi z autyzmem były i wciąż są przedmiotem wielu powieści i filmów. Jeden z moich ostatnich ulubionych seriali kryminalnych, porusza właśnie tę tematykę. Główna bohaterka, Saga Norén szwedzka policjantka, jest jedną najlepszych śledczych w Szwecji, ponieważ myśli nieprzeciętnie. Ma zespół Aspergera.

Serial „Most nad Sundem” / Fot. flickr.com/News Oresund

Mam nadzieje, że będziemy coraz bardziej dostrzegać potrzebną rolę tych osób w naszym społeczeństwie. Bo najlepsze co możemy dla nich zrobić, to pozwolić im być sobą.

Fot. youtube.com

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze