W sobotę rozpoczynają się XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej

Blisko 3 tys. młodych ludzi z różnych kontynentów weźmie udział w XXIX Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej, które w sobotę rozpoczną się w Krakowie. Do stolicy Małopolski przyjedzie młodzież zrzeszona w organizacjach sportowych, prowadzonych przez salezjanów – zgromadzenie zakonne, którego misją jest praca wychowawcza z dziećmi i młodzieżą.

Do 3 maja Kraków będzie światową stolicą młodych ludzi. Staną oni do sportowej rywalizacji w duchu salezjańskich wartości, których patronem jest św. Jan Bosko. „Z tej okazji Kraków przyjmie gości m. in. z Europy, w tym po raz pierwszy dużą reprezentację naszych wschodnich sąsiadów, z Republiki Środkowej Afryki czy Tanzanii. Nie zabraknie również silnej reprezentacji Brazylii, a także Syryjczyków z Aleppo, dla których pobyt w Polsce będzie miał szczególny, terapeutyczny wymiar” – powiedziała KAI Joanna Zając z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Na pięciu obiektach sportowych Krakowa młodzi podejmą współzawodnictwo w czterech dyscyplinach: w siatkówce, koszykówce, piłce nożnej oraz w tenisie stołowym.

Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej to wydarzenie realizowane od wielu lat w przekonaniu, że promocja sportu jest także instrumentem do tworzenia lepszego świata, w którym respektowane są pokój, przyjaźń, prawda, dobro, sprawiedliwość, wolność, miłość, godność osoby, solidarność, a także zasady fair play. W duchu tych wartości salezjanie na całym świecie prowadzą edukację, ucząc młodzież, jak przekładać je na codzienną praktykę.

„To wielkie święto ma również swój wymiar religijny. Spotkają się podczas niego młodzi ludzie, którzy na całym świecie starają się żyć w oparciu o zasady ewangeliczne i wskazania księdza Bosko” – podkreśla Zając. Jak dodaje, ci młodzi stanowią wspólnotę złożoną z wielu ras, kultur i społeczeństw, a igrzyska mają dla nich także głęboki walor integracyjny: sprzyjają nawiązywaniu przyjaźni i relacji międzyludzkich. „Te elementy składają się na wychowawczy charakter igrzysk: kształtowanie młodych ludzi w duchu istotnych zasad społecznych i w poszanowaniu dla odmienności w świecie bez granic” – stwierdza.

XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej to także wyjątkowa możliwość promocji Krakowa i Polski, bo młodzi ludzie będą mieli okazję, by poznać polską tradycję i kulturę. W programie przewidziano możliwość zwiedzania miasta z przewodnikiem w języku narodowym uczestników. Młodzież będzie mogła zwiedzić także muzeum Auschwitz-Birkenau czy Kopalnię Soli w Wieliczce.

Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że w igrzyskach wezmą udział również krakowianie i turyści, którzy z racji długiego weekendu licznie zgromadzą się pod Wawelem. Będą oni mogli uczestniczyć w salezjańskim święcie jako kibice oraz uczestnicy imprez towarzyszących, m.in. uroczystości otwarcia Igrzysk w auli Auditorium Maximum UJ, koncertów czy spektakularnego finału przy ul. Tynieckiej 39, gdzie znajduje się m.in. Park Edukacji Globalnej – Wioski Świata, prowadzony przez Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”.

Program artystyczny wydarzenia jest w tym roku wyjątkowo bogaty, bo igrzyska po raz pierwszy w historii odbędą się wspólnie z Savionaliami – dorocznym świętem młodzieży salezjańskiej, organizowanym przez Inspektorię Krakowską salezjanów.

Głównym organizatorem XXIX Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej jest Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej, a partnerami wydarzenia – Miasto Kraków, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Województwo Małopolskie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze