Niewielka społeczność katolików mieszkających w wiosce znajdującej się w indyjskim stanie Madhya Pradesh padła ofiarą gróźb ze strony grupy nacjonalistycznych hinduistów. Hinduscy fanatycy tak oświadczyli chrześcijanom: „Wynoście się z wioski, albo poniesiecie straszne konsekwencje”. 

W nocy 11 września bieżącego roku hinduscy fanatycy przybyli do schroniska dla biednych prowadzonego przez katolicką diecezję Sagar, który znajduje się w wiosce Mohanpur w miejscowości Guna. Ekstremiści grozili księdzu Siljo Kidanganowi i mieszkańcom schroniska. Następnego dnia kilku zwolenników nacjonalistycznej hinduskiej partii politycznej RSS i dwóch policjantów przyjechało do schroniska. Hinduscy fanatycy grozili kapłanowi, a policja zajęła schronisko przy użyciu siły.

Anthony Chirayath, biskup diecezji Sagar, powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, że sytuacja była bardzo poważna. Hierarcha udał się do wioski, aby wyrazić swoją solidarność z kapłanem i społecznością katolików. Ksiądz Kiidangan po groźbach śmierci schronił się w pobliskiej misji katolickiej. Hierarcha dodał, że policja niesłusznie zajęła schronisko, ponieważ obecnie w sądzie administracyjnym i najwyższym toczy się sprawa dotycząca posiadania ziemi, na której znajduje się ośrodek opiekuńczy prowadzony przez diecezję Sagar, a wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł. 

Katolicka misja znajdująca się w wiosce Mohanpur została utworzona w 1997 r. Ta placówka służy ubogim mieszkańcom wioski, którzy w większości stanowią rolnicy. Misja znajduje się około 30 km na północ od miejscowości Guna. W tej wsi jest około 30 katolików, a misjonarze prowadzą schronisko dla ubogich chłopców, którzy uczęszczają do miejscowej szkoły publicznej. Katolicka diecezja Sagar prowadzi liczne projekty społeczne w tej i w około 40 wioskach, których celem jest niesienie pomocy osobom ubogim.

Tłumaczenie: Marcin Rak 

Źródło:http://www.ucanindia.in/news/catholic-village-in-sagar-diocese-threatened/35572/daily 

Oceń ten artykuł


źródło: Redakcja

Tagi

Indie

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.