Jezuita, ks. Paolo Dall’Oglio uprowadzony w czerwcu 2013 roku w Syrii został zamordowany. Ujawnił to w rozmowie z wydawaną w Londynie saudyjską gazetą „Asharq Al-Awsat” pochodzący z Maroka członek terrorystycznego ugrupowania Państwo Islamskie, Abu Mansur.

Powołał się przy tym na wypowiedzi ówczesnego komendanta i jako sprawcę morderstwa wymienił człowieka o nazwisku Abu Luqman al-Rakkawi. Informując o tym nie przedstawił jednak żadnych dowodów.

Włoski zakonnik Dall’Oglio od wielu pracował na rzecz dialogu między chrześcijaństwem i islamem. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, w górach na północ od Damaszku odbudował założony w VI wieku klasztor św. Mojżesza Abisyńskiego (Deir Mar Musa al-Habashi) i założył wspólnotę al-Khalil, działającą na rzecz dialogu międzyreligijnego. W 2012 r. na prośbę Kościoła i rządu syryjskiego wyjechał z Syrii. 

Kiedy 22 kwietnia 2013 r. zostali uprowadzeni metropolici z Aleppo: Mar Gregorios Youhanna Ibrahim z Syryjskiego Kościoła Prawosławnego oraz Boulos Yazigi z Greckiego Kościoła Prawosławnego, o. Dall’Oglio chciał rozmawiać w Er-Rakka w sprawie uprowadzonych. Jednak został porwany 29 czerwca tegoż roku. Dzień przed porwaniem wziął udział w Er-Rakka, spotkaniu zorganizowanym przez tamtejszych studentów, na którym apelował o wolność, jedność oraz poszanowanie kultury Syrii i jej mieszkańców. Od ponad czterech lat nic nie wiadomo o jego losie. 

Abu Mansur, który w strukturach Państwa Islamskiego awansował do rangi komendanta, został zatrzymany przez bojowników kurdyjskich podczas zdobywania Rakki pod koniec października br. 

Przed wojną domową w 21-milionowej Syrii większość – bo 90 procent mieszkańców – stanowili muzułmanie, a chrześcijanie – 6,3 procenta, wśród nich po trzy procent katolików i prawosławnych oraz niewielkie grupy protestantów. Pozostały procent ludności stanowili bezwyznaniowcy oraz członkowie innych religii.

ISIS oświadcza: jezuita został zabity
6 (100%) 2 ocen.


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 1


  1. Jeszcze jakieś złudzenia odnośnie islamu?