Pochodząca z Pendżabu kobieta, która nawróciła się z islamu na chrześcijaństwo, otrzymuje groźby, że zginie i tym samym jest zmuszona do ucieczki z domu i ukrywać się z całą swoją rodziną. 

Pan Sardar Mushtaq Gill, chrześcijański prawnik, który walczy o poszanowanie praw chrześcijan w Pakistanie, powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjnej Fides, że grupy islamskich ekstremistów organizują się, aby przeprowadzić egzekucję kobiety i całej jej rodziny: męża, Emmanuela Ghulam Masih i dwójki małych dzieci. Kobieta jest w ciąży z trzecim dzieckiem. Groźby śmierci pojawiły się ze strony rodziny kobiety, która wyszła za mąż za chrześcijanina. Rodzina kobiety spotkała się z rodziną pana Masiha i grożąc, namawiała kobietę, aby ta z powrotem przeszła na islam. Chrześcijańscy małżonkowie zwrócili się o pomoc do pana Gilla, który biorąc pod uwagę dyskryminację, a także śmierć obojga chrześcijan, pomógł im w znalezieniu nowego miejsca zamieszkania, gdzie mogliby się ukrywać. 

W rozmowie z Fides pan Gill powiedział: „Państwo powinno chronić i ocalić te osoby, które nie mają zagwarantowanej wolności sumienia. To jest przykład nietolerancji i przemocy. Jeśli kraj nie gwarantuje takim osobom adekwatnego bezpieczeństwa, to im żyć. Małżeństwo jest sakramentem pomiędzy dwojgiem ludzi i powinno być zaakceptowane przez muzułmańską rodzinę tej kobiety. Także ta kobieta miała wolny wybór i przeszła na chrześcijaństwo”. 

W Pakistanie apostazja nie jest uważana za przestępstwo na szczeblu konstytucyjnym, ale porzucenie islamu w tym kraju jest uważane za bluźnierstwo. Przejście z islamu na inną religię jest karane śmiercią w takich krajach jak Afganistan, Iran, Malezja, Malediwy, Mauretania, Nigeria, Katar, Arabia Saudyjska, Somalia, Sudan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jemen. W tych państwach każdy przypadek apostazji jest karany śmiercią, a wyroki zatwierdzają sądy szariatu. 

fot. EPA/RAHAT DAR

W 2007 r. w Pakistanie parlament rozpatrywał wprowadzenie nowego prawa, na mocy którego mężczyźni byliby skazywani na śmierć, a kobiety na karę dożywotniego pozbawienia wolności za apostazję. Jednak parlament odrzucił tę ustawę. 

W tym kraju doszło do wielu przypadków zabójstw za apostazję. W 2015 r w Lahore muzułmanie zamordowali Aleema Masi’a i jego żonę Nadię Din Meo, chrześcijańskich małżonków. Przyczyną śmierci było to, że kobieta przeszła na chrześcijaństwo. Niektórzy kapłani katoliccy pochodzący z tego kraju przedstawiają agencji informacyjnej Fides przykłady „podziemnych chrześcijan” – osób, które nawróciły się na chrześcijaństwo, ale muszą praktykować swoją wiarę w sekrecie. Ksiądz Mario Rodriguez, dyrektor Duszpasterstwa Ludzi Młodych w Karaczi, tak powiedział w wywiadzie dla Fides: „W Pakistanie jest wielu młodych muzułmanów, którzy chcą się nawrócić na chrześcijaństwo, ale jeśli zrobią to otwarcie, to każdy muzułmanin poczuje prawo do ich zamordowania. Z tego powodu przypadki nawrócenia z islamu na chrześcijaństwo są bardzo rzadkie, a niektóre osoby nawracają się w sekrecie przed innymi. Kiedy Łaska Boga użyźni serce i wybór zostanie dokonany, może się rozpocząć prawdziwa kalwaria. Tylko Jezus Chrystus może udzielić siły do stawienia czoła próbom i cierpieniom, które napotka osoba porzucająca islam dla chrześcijaństwa. 

 

Tłumaczenie: Marcin Rak 

Źródło: KLIK

 

Oceń ten artykuł


źródło: Redakcja

Tagi

Pakistan

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.