Nowy rok rozpoczął się boleśnie dla chrześcijan mieszkających w Pakistanie. Grupy przestępcze w zmowie z policją w Sukkur w miejscowości Hyderabad, w prowincji Sindh w południowej części kraju zaplanowały atak na mieszkających tam chrześcijan przez pozbawienie ich domów i ziem.

Chrześcijanie są ofiarami zagarniania ziemi przez potężnych muzułmańskich właścicieli ziemskich mających duże poparcie polityczne, którzy pozbawiają ziem biednych i bezbronnych rolników, chrześcijan. To zjawisko jest szczególnie powszechne w prowincji Sindh, gdzie zagrabione ziemie należące do chrześcijan są sprzedawane po bardzo wysokich cenach.

Munawar Gill, chrześcijanin mieszkający na wyżej wymienionym obszarze i były duchowny Kościoła Anglikańskiego, wyjaśnił dla agencji informacyjnej Fides.org, że w ostatnim czasie jacyś mężczyźni przybyli do chrześcijańskiej społeczności w Sukkur i posługując się fałszywymi dokumentami stwierdzali, że są właścicielami ziemi, która należy do chrześcijan. „Zdobycie fałszywych dokumentów nie jest żadnym problemem w Pakistanie” – wyjaśnia pan Gill. 21 grudnia 2016 roku przybyli policjanci i domagali się od chrześcijan dokumentów własności ziemi i mieszkania od chrześcijan. Jeśli ktoś nie posiadał tych dokumentów to musiał opuścić swój dom. 31 grudnia 2016 roku około 20 mężczyzn, jedni ubrani w policyjne mundury a inni po cywilnemu, przybyło do Sukkur i pukało do domów zamieszkiwanych przez chrześcijan. Ci, którzy otworzyli byli zastraszani i pobici. „Kobiety i dzieci były bite, około dwudziestu ludzi odniosło ranny” – powiedział pan Gill w wywiadzie dla Fides.org.

Po tym ataku 1 stycznia bieżącego roku chrześcijanie poszli na policję złożyć skargę z powodu tego incydentu. Około 4500 osób zebrało się przed agencją informacyjną w Sukkur, aby potępić przemoc, jakiej doświadczają chrześcijanie w Sukkur. Notatka informacyjna, którą pozarządowa organizacja Centrum Pomocy Prawnej wysłała do Fides.org potępia te „okropne i brutalne działania wymierzone w chrześcijan, którzy przygotowywali się do obchodów Nowego Roku”. Wyżej wymieniona organizacja wezwała rząd do umocnienia prawa, które powstrzyma grupy przestępcze, które biorą sobie za cel bezbronne społeczności i pozbawiają je podstawowych praw obywatelskich.

Tłumaczenie: Marcin Rak

Źródło: http://www.fides.org/en/news/61458-ASIA_PAKISTAN_Land_grabbing_and_assault_on_Pakistani_Christians_in_Sindh#.WHAXz335qV4

Oceń ten artykuł


źródło: fides.org

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.