Oratorium Prześladowanych za Wiarę „Z powodu Mojego Imienia” autorstwa Piotra Rubika i Zbigniewa Książka zabrzmi w najbliższy piątek, 24 listopada w katowickim Spodku. Będzie to drugi charytatywny koncert z cyklu „Polska dla Świata – solidarni z ofiarami wojny”.

Do udziału w koncercie zachęca metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, przywołując hasło tegorocznego Światowego Dnia Ubogich: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. Decyzją papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich będzie odtąd obchodzony w 33. niedzielę roku liturgicznego – w tym roku przypada ona 19 listopada. Cykl charytatywnych koncertów, z których pierwszy – z udziałem m.in. premier Beaty Szydło – odbył się 12 listopada w zabytkowej kopalni soli w Wieliczce, to inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas.

Dochód z akcji zostanie przeznaczony na budowę szkoły w Homs (Syria), gdzie uczyło się ok. 1,5 tys. dzieci. Na odbudowę placówki potrzeba ok. 1,2 mln zł. Inicjatywa ma też zwiększyć świadomość społeczną odnośnie niepewnej sytuacji wielu ofiar wojen i przemocy na świecie. Podczas katowickiego koncertu wykonane zostanie Oratorium Prześladowanych za Wiarę „Z powodu Mojego Imienia”, autorstwa Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (libretto), z udziałem solistów, chóru i orkiestry symfonicznej. Utwór poświęcony jest współczesnym męczennikom za wiarę. Polskim męczennikiem za wiarę jest zamordowany przez funkcjonariuszy PRL-owskiej służby bezpieczeństwa bł. ks. Jerzy Popiełuszko – teksty jego przemówień i kazań zostały wykorzystane w oratorium. Podczas katowickiego koncertu zabrzmią również największe przeboje Piotra Rubika.

Jak podali organizatorzy koncertu, w czerwcu br. kompozytor został przyjęty przez Ojca Świętego; w trakcie audiencji przedstawił papieżowi pomysł organizacji w Polsce cyklu charytatywnych koncertów pod nazwą „Polska dla Świata”. Papież przyjął projekt z aprobatą i pobłogosławił go, podpisał specjalną edycję płyty oraz zaprosił Rubika do wykonania koncertu w Watykanie. „Wiele podróżuję po świecie i przekonałem się, że Polacy są postrzegani jako ktoś, kto się izoluje, nie chce pomagać, nie robi nic. Trzeba to zmienić, powiedzieć ludziom, że to nie jest tak, że jesteśmy zamknięci na świat. Myślę, że nasze koncerty będą dobrą pomocą, żeby uświadomić ludziom te rzeczy” – mówił podczas konferencji prasowej 8 listopada kompozytor, podkreślając, że przed spotkaniem ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie „nie miał pojęcia, ile Polska robi dla świata, jak ta pomoc jest dobrze zorganizowana i duża”.

Organizujące akcję stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest Papieskim Dziełem, które w imieniu papieża Franciszka monitoruje kwestię prześladowań chrześcijan na świecie oraz niesie pomoc humanitarną i pastoralną chrześcijanom cierpiącym z powodu prześladowań, wojen, totalitaryzmów, kataklizmów czy biedy. Bilety-cegiełki na katowicki koncert, w cenie 35 zł, rozprowadza m.in. Caritas Archidiecezji Katowickiej. Można je również kupić w internecie. Oprócz zakupu cegiełek, w pomoc można włączyć się poprzez wysłanie SMS-a o treści SYRIA pod numer 72052 oraz wpłacając pieniądze na konto Caritas z dopiskiem SYRIA.

Fot. Twitter

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.