Rachunek sumienia dla średniozaawansowanych

Przed przystąpieniem do sakramentu pojednania, ale także na koniec każdego dnia warto zajrzeć w swoje sumienie. Jak to zrobić?

Wzorów rachunku sumienia jest sporo. My jednak proponujemy spojrzenia na swoje życie przez pryzmat Dekalogu. Przed spowiedzią należy zadać sobie kilka pytań.

Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną
Warto zastanowić się, czy Bóg był dla mnie zawsze na pierwszy miejscu. Św. Augustyn pisał, że „jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu”. Niestety czasem samych siebie, innych ludzi, pracę lub pieniądze traktujemy jako priorytet. Dopóki nie postawimy Boga w centrum naszego życia, rozwój duchowy i relacja z Nim będą pozorne.

Nie będziesz, brał imienia Pana Boga Twego nadaremno
Czy przysięgałem niepotrzebnie lub złożyłem fałszywą, albo niemoralną przysięgę? A może nie dotrzymałem złożonej przysięgi? Wymawiałem imiona świętych lub imię Boże bez uszanowania, bez potrzeby, w żartach, w gniewie, z przyzwyczajenia? Pan Bóg chce, abyśmy traktowali go poważnie. Czy zawsze tak było?

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił
Nie traktujmy niedzielnej Mszy św. jak smutnej konieczności. To okazja do osobistego spotkania ze Zbawicielem. Czy zawsze to doceniałem? Czy nie szedłem do kościoła tylko dla świętego spokoju lub na pokaz? Czy nie opuściłem niedzielnej Eucharystii? Zadajmy sobie pytanie, czy świętowaliśmy niedzielę w taki sposób, jak Pan Bóg by oczekiwał.

Czcij ojca twego i matkę twoją
Czy zawsze okazywałem rodzicom należny im szacunek? Czy wspierałem ich, kiedy mieli trudności? Czy pamiętałem o nich w modlitwie? Relacje w naszej rodzinie mogą układać się różnie. Nie wszystko idzie przecież tak, jak byśmy chcieli – nie wszystko zależy też od nas. Dokładajmy jednak starań, aby pielęgnować naszą relację w rodzicami. W każdym wieku.

Nie zabijaj
To, że nikogo nie zabiłem, nie oznacza, że nie skrzywdziłem kogoś słowem lub niesprawiedliwą oceną. Być może po prostu nie ma we mnie przebaczenia wobec tych, którzy mnie w jakiś sposób źle potraktowali. Przebaczenie jest potrzebne obu stronom. Czy zawsze opowiadałem się po stronie życia? Czy nie wyrządziłem innym lub samemu sobie poważnej krzywdy?

Nie cudzołóż
Nie pożądaj żony bliźniego twego
Nieczystość to jeden z grzechów głównych. Czy dążyłem do tego, aby moje życie seksualne było uporządkowane? Czy unikałem pokus i bodźców, które mogłyby je wywoływać? Jak mi to wychodziło? Jeśli jesteśmy rodzicami, naszym wielkim zadaniem jest stopniowe wprowadzenie dzieci w kwestie związane z seksualnością. Czy potrafiłem o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi?

Nie kradnij
Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego twego
Zazdrość to kolejny z grzechów głównych. Czasem pragnienie osiągnięcia tego, co mają inni, powoduje w nas zawiść. Czy dążąc do realizowania swoich pragnień, nie dopuściłem się nieuczciwości? Czy nie wszedłem w konflikt z innymi ludźmi przez to, że lepiej im się powodzi? Czy potrafiłem doceniać i cieszyć się z tego, co mam?

Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu
Na ile ważyłem swoje słowa? Czy mówiąc o innych, nie naraziłem ich na utratę dobrego imienia? A może specjalnie manipulowałem faktami, aby ktoś cieszył się gorszą opinią ode mnie? Może zbyt łatwo przychodziło mi ocenianie innych ludzi? Każdy z nas ma przecież jakieś powody do takiego, a nie innego postępowania. Do końca zna nas tylko Bóg – nie oceniajmy więc pochopnie, a najlepiej w ogóle.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze