Rodzina odpoczywa w namiocie dla ofiar wielkich powodzi w Limie, Peru.

Republika Środkowoafrykańska: zastrzelono 6 pracowników misji humanitarnej

W ataku, do jakiego doszło w niedzielę, zostało zastrzelonych 6 pracowników misji humanitarnej w Republice Środkowoafrykańskiej, w tym: przedstawiciel UNICEF w RŚA – podała w środę misja ONZ Minusca w tym kraju. Piątka pozostałych to wolontariusze nauczyciele.

„Minusca potępia zabójstwo pracownika Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) oraz pięciu wolontariuszy w mieście Markunda na północy kraju, w prefekturze Ouham i składa najszczersze kondolencje rodzinom oraz przyjaciołom ofiar” – napisano w komunikacie misji opublikowanym w środę na Twitterze.

Nie są znane ani motywy, ani tożsamość sprawców – pisze agencja AFP.

Markunda była już uprzednio sceną krwawych zamieszek. W walkach, do jakich doszło pod koniec 2017 r. starły się dwa rywalizujące ze sobą ugrupowania zbrojne: „z jednej strony – ruch narodowowyzwoleńczy RŚA, dowodzony przez samozwańczego generała Ahamata Bahara, z drugiej zaś – grupa „Rewolucja i Sprawiedliwość”, na której czele stoi Armel Sayo” – pisze w komentarzu AFP.

Według danych ONZ już ponad 65 tys. mieszkańców prefektury Ouham uciekło z niej, szukając schronienia w sąsiednim regionie – Ouham-Pende.

Fot. EPA/MOHAMED HOSSAM

„Jesteśmy niezwykle zasmuceni i zaszokowani śmiercią naszego kolei oraz piątki nauczycieli i wychowawców, których zaatakowano 25 lutego” – napisała w oficjalnym oświadczeniu Marie-Pierre Poirier, dyrektor regionalna UNICEF dla Afryki zachodniej i centralnej.

„Stanowczo potępiamy ten bezsensowny akt agresji skierowany przeciwko pracownikom misji humanitarnych, którzy przybyli do Republiki Środkowoafrykańskiej, aby przyczynić się do polepszenia warunków życia zagrożonej ludności” – czytamy w komunikacie.

AFP przypomina, że w 2017 r. życie straciło łącznie 13 pracowników misji humanitarnych. Zginęli w podobnych atakach.

Republika Środkowoafrykańska, która jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, jest pogrążona w chaosie od obalenia prezydenta Francois Bozize w marcu 2013 roku przez muzułmańskich rebeliantów z koalicji Seleka. Na początku 2014 roku Seleka musiała oddać władzę w następstwie utraty kontroli nad falą przemocy, która według ekspertów ONZ ściągnęła na kraj widmo ludobójstwa.

Do upadku koalicji przyczyniła się też interwencja Francji. Paryż podjął decyzję o operacji w RŚA pod koniec 2013 roku, gdy konflikt między chrześcijanami a muzułmanami w tym kraju przerodził się w pogromy religijne. Początkowo francuski kontyngent uczestniczący w operacji „Sangaris” liczył 2 tys. żołnierzy. Misję Francuzów wsparła Polska. W 2016 roku Francja wycofała swe jednostki z tego kraju.

W RŚA wciąż jednak dochodzi do zamieszek. Walki pomiędzy politycznymi i religijnymi przeciwnikami w tym wyjątkowo biednym kraju pochłonęły tysiące ofiar i spowodowały, że 4,5 mln ludzi musiało porzucić swe domy. Władze nie są w stanie kontrolować stale wzbierającej fali przemocy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze