Kilka tysięcy pielgrzymów jest spodziewanych we wtorek w gietrzwałdzkim Sanktuarium Maryjnym, gdzie rozpoczną się uroczystości z okazji 140. rocznicy objawień Matki Boskiej w tej miejscowości. Główne obchody z udziałem episkopatu zaplanowano na wrzesień.

Jak podkreślił ks. Krzysztof Bielawny, koordynator uroczystości jubileuszowych

140 lat temu, 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się objawienia maryjne, jest to ważny moment, który chcemy uczcić modlitwą, w szczególności modlitwą różańcową, na którą zaprosiliśmy pielgrzymów. Oceniamy, że przyjedzie kilka tysięcy pątników z kilku diecezji i archidiecezji: płockiej, toruńskiej, gdańskiej i warmińskiej. Kulminacyjnym punktem będzie msza, którą odprawi abp senior Edmund Piszcz, a metropolita warmiński abp Józef Górzyński, który w tym czasie będzie w Watykanie, łączyć się będzie z nami w modlitwie

Ks. Bielawny przypomniał, że orędzie gietrzwałdzkie sprzed 140 lat jest wciąż bardzo aktualne i skierowane do współczesnego człowieka. „Jest kierowane do młodzieży, do rodzin, mowa jest w nim o uzależnieniach i o tym, że receptą na nie jest modlitwa i pokuta. Bogactwo orędzia trzeba odkrywać na nowo, bo historia nie była łaskawa dla Gietrzwałdu” – podkreślił ks. Bielawny.

Uroczystości jubileuszowe w sanktuarium w Gietrzwałdzie będą trwały przez lipiec i sierpień, a 10 września odbędą się główne uroczystości odpustowe z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz episkopatu Polski. Obchody zakończy listopadowe sympozjum naukowe nt. sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Kaplica w Gietrzwałdzie / fot. wikipedia

Gietrzwałdzkie objawienia rozpoczęły się 27 czerwca 1877 r. i trwały do 16 września 1877 r. Za główne wizjonerki uznano 13-letnią Justynę Szafryńską i 12-letnią Barbarę Samulowską; jak mówiły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy. Autorzy Historii Diecezji i Archidiecezji Warmińskiej nieżyjący już bp Jan Obłąk oraz ks. Andrzej Kopiczko przypomnieli w publikacji, że pod koniec XIX wieku ruch pątniczy do Gietrzwałdu przyćmił wszystkie inne miejsca pielgrzymkowe na Warmii; Gietrzwałd stał się najbardziej znanym i najliczniej nawiedzanym sanktuarium. Objawienia gietrzwałdzkie od razu nabrały rozgłosu, stały się znane nie tylko w Europie, lecz także na drugiej półkuli. Od 27 czerwca 1877 roku do 16 września 1877 roku Gietrzwałd odwiedziło 300 tys. wiernych i 200 kapłanów.

Objawienia gietrzwładzkie miały duży wpływ na życie religijne i narodowe – nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji, i odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii. Gietrzwałd to wieś położona między Olsztynem a Ostródą, nazywana warmińską Częstochową. Jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.