Galeria: Modlący się wśród drewnianych grobów na Cmentarzu Rakoskeresztur w Budapeszcie.

23-go października przypada 61. rocznica wybuchu rewolucji węgierskiej i wojny o niepodległość przeciwko rządom komunistycznym i Związkowi Radzieckiemu w 1956 r. Zbrojne wystąpienie ludności węgierskiej trwało do 10-go listopada 1956, kiedy zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. Prześladowania uczestników powstania trwały jeszcze przez lata.

Po stronie węgierskiej ostateczny tragiczny bilans to około 2,5 tysiąca zabitych i 13 tysięcy rannych ludzi. Po stronie Związku Radzieckiego to 722 zabitych osób i ponad 1200 rannych.

Wydarzenia na Węgrzech spotkały się z bardzo żywiołową reakcją w Polsce
Po inwazji radzieckiej pomoc okazywana przez Polaków „węgierskim bratankom” przybrała olbrzymią skalę. W całym kraju zgłosiło się 11 196 honorowych krwiodawców. Aby ich obsłużyć, uruchomiono dodatkowe punkty. W całym kraju powstawały komitety zajmujące się działaniem na rzecz potrzebującej ludności węgierskiej. Samym transportem lotniczym (15 samolotów) dostarczono na Węgry 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby. Polską pomoc szacuje się na wartość ok. 2 mln ówczesnych dolarów amerykańskich.

Zdjęcia: Noemi Bruzak PAP/EPA.

 


Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.