VI Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej rozpoczął 23 września w Nowej Dębie. Na scenie Samorządowego Domu Kultury rywalizowało ponad 30 wykonawców – solistów i zespołów, którym swego błogosławieństwa udzielił biskup pomocniczy Edward Frankowski.

Bp Edward Frankowski, witając zebranych przypomniał, że minęło już 10 lat od śmierci kard. Adama Kozłowieckiego SJ. Wspominał, że obywatele Zambii uznawali jezuitę jako świętego człowieka, jeszcze za jego życia. Hierarcha podkreślił, że osoby uczestniczący w zmaganiach wokalnych i muzycznych na festiwalu piosenki misyjnej z natury muszą być dobrymi ludźmi.

Jury po wysłuchaniu zgłoszonych zespołów i solistów przyznało nagrody najlepszym uczestnikom.  W kategorii zespołów pierwsze zajął Zespół z Majdanu Królewskiego, drugie – Katolickie LO w Tarnobrzegu, trzecie – Zespół Szkół w Raniżowie. W kategorii solistów pierwsze miejsce zajęła Oliwia Nowicka, drugie – Zaria Otgianu, trzecie – Weronika Lechowicz.

Festiwal został objęty honorowym patronatem przez: Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla i Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzatę Rauch

W niedzielę obchody rozpocznie Msza św. sprawowana przy Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego. Dalsza część uroczystości, w tym występy artystyczne i konferencja naukowa odbywać się będą Publicznym Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim. Wykład pt. „Idźcie i głoście” wygłosi ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI. Na temat chorób, panujących w Afryce i posługiwaniu w szpitalu misyjnym im. Św. Łukasza oo. Werbistów w Kifangondo w Angoli opowie lek. med. Jolanta Kluz – Zawadzka. Swoje świadectwo wygłosi o. Pacyfik Edward Czachor OFM z Kongo.

Trzydniowe obchody zakończy 25 września IV Przegląd Unikatowych Filmów Misyjnych, który zorganizowany będzie w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego.

Organizatorem X Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”. Ks. kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.

W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach. Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.