epa05630156 Cardinal Agostino Vallini closes the Holy Door of San Giovanni in Laterano, one of the final acts of the Holy Year of Mercy that ends on Sunday 20 November, in Rome, Italy, 13 November 2016. EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA.

RŚA: Drzwi Święte w Bangui pozostaną otwarte przez cały rok

Także po oficjalnym zakończeniu Roku Świętego Miłosierdzia w katedrze w Bangui, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Drzwi Święte pozostaną otwarte. – Jest to symbol Bożego miłosierdzia – podkreślił arcybiskup Dieudonné Nzapalainga, który w sobotę otrzyma z rąk papieża Franciszka insygnia kardynalskie.

Według informacji Radia Watykańskiego, na niedzielną Mszę św. kończącą Rok Święty, do katedry w Bangui przybyli przedstawiciele wszystkich parafii z terenu archidiecezji, ale także wielu protestantów i muzułmanów, wśród nich imam.

Drzwi Święte w Bangui, jako pierwsze na świecie w Roku Jubileuszowym, otworzył osobiście papież Franciszek 29 listopada ub. roku., na tydzień przed oficjalnym otwarciem Roku Świętego. Jak powiedział wówczas Ojciec Święty przebywający z wizytą w Afryce, tego dnia Bangui było „duchową stolicą świata”.

Proboszcz katedry, Mathieu Bondobo podkreślił, że ludzie w Republice Środkowoafrykańskiej ciągle powtarzają te „mocne słowa” i starają się żyć w taki sposób, aby „stały się one rzeczywistością”. – Przybywając do naszego kraju papież wskazał nam miłosierdzie jako drogę budowania pokoju na tej ziemi, gdzie od zbyt wielu lat ludzie cierpią – powiedział proboszcz stołecznej katedry.

Ks. Bondobo podkreślił, że Franciszek dążył do tego, aby położyć kres nieufności między chrześcijanami i muzułmanami w kraju, gdzie masakry i masowe ucieczki ludności rozpoczęły się w tym samym miesiącu, w którym został wybrany papieżem. Zapewnił, że „wszyscy zwierzchnicy religijni – imam, pastor, Kościół w Bangui – spotkali się na uroczystości by wspólnie dać świadectwo, że to, co się dzieje w kraju, nie jest wojną religijną. „Problem leży gdzie indzie” – powiedział ks. Bondobo i dodał, że ogromne znaczenie dla Republiki Środkowoafrykańskiej mają dialog międzyreligijny i współpraca ekumeniczna.

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze