Nie będziemy rządem ideologicznych skrajności – musimy się bardziej zjednoczyć. Przekonywać a nie pokonywać – bo lepiej jest łączyć – mówił w expose nowy premier Mateusz Morawiecki. I apelował: SPÓR – TAK, WOJNA – NIE.

Premier nie chce Polski odgrodzonej murem, obiecuje bardzo ambitny rząd. Mówił o błędach III RP.  Premier mówił też: „za chwilę święta, niech ten wigilijny stół nie będzie jak barykada. Przywołał słowa marszałka Piłsudskiego: „romantyzm celów, pozytywizm środków”. – Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wygłoszonym dziś w Sejmie exposé. Zauważył, że w ostatnich dwóch latach – dzięki programom społecznym – udało się zmniejszyć nierówności. „Możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa w Polsce ma się dobrze i przynosi owoce” – mówił Mateusz Morawiecki. Apelował: Odzyskajmy Polskę. Chcemy być w gospodarce światowej podmiotem, a nie obszarem peryferyjnym. –

Nowy premier dodawał: Ponieważ szanujemy Unię, będziemy szanować jej wyroki. Podkreślał jednocześnie: „Kochana Europo, polski kawałek pasuje do europejskich puzzli, ale nie wolno wbijać go na siłę”. Mateusz Morawiecki był do tej pory wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju. Jest najmłodszym w historii Polski premierem.

Zdjęcie: Tomasz Gzell, PAP

Najważniejsze zadania: poprawa opieki zdrowotnej (walka ze smogiem, walka z nowotworami i chorobami układu krążenia), tani program mieszkalnictwa, ochrona i wspieranie polskiej gospodarki, budowa centralnego portu komunikacyjnego „Solidarność”, wspieranie nowoczesnych technologii. Premier zapowiedział też kontynuację, m.in programu „500plus”.

Ocena prezesa partii
Jarosław Kaczyński o expose Mateusza Morawieckiego: znakomite wystąpienie; konkretnie i szeroko ujęte sprawy; wystąpienie, jakiego dawno nie było w Sejmie.

Ocena opozycji
Premier Mateusz Morawiecki przez ostatnie dwa lata tkwił w „podłej zmianie dla Polski” – podkreśliła przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zapowiedziała, że Nowoczesna nie poprze wotum zaufania rządowi. „Po wysłuchaniu pana expose, pytam kto panu dyktował ten rząd? Bo według pana słów to połowa (ministrów) już jest do wyrzucenia. Zaczynając od ministra środowiska Jana Szyszko i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza” – mówiła Lubnauer zwracając się do Morawieckiego.

Obóz rządzący niszczy wspólnotę; nie chce rozmawiać, nie chce dyskutować ani słuchać argumentów – ocenił lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. Jak stwierdził, wspólnoty nie da się zbudować w ustroju, w którym jedna, zwycięska partia ma władzę absolutną. „Słuchając pańskiego expose miałem wrażenie, że żyjemy w dwóch różnych państwach. Pan żyje w państwie, w którym właściwie już prawie wszystko zostało zrobione i może być już tylko lepiej, a ja żyję w państwie, z którego wyemigrowało 2,5 mln Polaków” – powiedział Kukiz. Ocenił, że „utrata” 2,5 mln obywateli to „tragedia” dla Polski.

 

Zdjęcie: Tomasz Gzell, PAP

Mateusz Morawiecki od dwóch lat jest wicepremierem w rządzie PiS, nie przyjechał wczoraj na „białym koniu”, odpowiada za łamanie zasad demokracji, niszczenie Trybunału Konstytucyjnego i trójpodziału władzy – powiedział Sławomir Neumann (PO). Neumann powiedział, że objęcie funkcji premiera przez Morawieckiego, to realizacja hasła: „kariera od bankstera do premiera” – mówił polityk PO.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.