Sacrum Non Profanum: Berlin – Szczecin – Trzęsacz

Od 17-go sierpnia w Szczecinie, Berlinie i nadbałtyckim Trzęsaczu odbędzie się po raz trzynasty Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Artystycznym patronem i jednocześnie głównym bohaterem wydarzenia będzie sir Andrzej Panufnik, kompozytor oraz dyrygent, który nie mogąc pogodzić się z narzuconymi przez komunistów ograniczeniami swobód twórczych, opuścił Polskę i osiadł na stałe w Anglii, gdzie mieszkał i tworzył aż do śmierci.

Zaproszenie na festiwal przyjęła Lady Camilla Jessel-Panufnik. – Andrzej był polskim patriotą i uczynił wszystko, co było w jego mocy, aby po zakończeniu II wojny światowej odbudować polskie orkiestry, dać jak największe możliwości innym kompozytorom w politycznie niepewnych czasach i aby odbudować po wojnie wydawnictwa polskiej muzyki, zarówno starej jak i nowoczesnej – wspomina żona artysty.

Muzyka nie dla komunistów
Dodaje, że z bólem serca opuścił ojczyznę, aby móc dalej spełniać się jako kompozytor. – Jego prawdziwa muzyka była nieakceptowana dla zwolenników socrealizmu, a on sam nie chciał i nie mógł komponować według zasad doktryny socrealistycznej, tak bardzo zdyskredytowanej. Do pracy potrzebował ciszy, a nie komunistycznej presji – wspomina.

Podczas festiwalu zaprezentowane będą najbardziej polskie spośród utworów Panufnika, m.in. dzieło Sinfonia sacra, napisane w 1963 r. jako jego osobisty wkład w przypadające na 1966 rok tysiąclecie chrztu Polski i polskiej państwowości. Usłyszymy również Uwerturę tragiczną, napisaną w mrocznych czasach wojny oraz skomponowany na zamówienie Yehudi Menuhina Koncert skrzypcowy, którego solistą będzie Robert Kabara.

fot: Sacrum Non Profanum (zdjęcia promocyjne)

W programie festiwalu znajdzie się koncert Orkiestry Filharmonii Lwowskiej, która w swej ponad stuletniej historii pierwszy raz wystąpi na Pomorzu Zachodnim. Wśród wykonawców znajdą się także Marcin Murawski – altowiolinista, Arkadiusz Bialic, Karol Gołębiowski, Bogdan Narloch – organiści, Andrzej Jungiewicz, Ewa Pobłocka, Gabriela Szendzielorz Sławomir Wilk – pianiści, Łukasz i Agata Długoszowie – fleciści, Bohdan Boguszewski, Volodymyr Syvokhip – dyrygenci, Orkiestry Filharmonii Lwowskiej i Academia. Koncertom towarzyszyć będzie wiele imprez, a wśród nich wystawa fotograficzna „Andrzej Panufnik – życie i twórczość”, a także seans filmu dokumentalnego o kompozytorze pt. „Tata zza żelaznej kurtyny”.

Festiwalowe imprezy i koncerty odbędą się w pięknych salach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Zamku Książąt Pomorskich oraz w berlińskim kościele Herz Jesu Kirche, w szczecińskiej katedrze św. Jakuba, a także w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu.

Trzynasty festiwal Sacrum Non Profanum odbywa się w dwóch odsłonach. Wiosną na Ukrainie, we Lwowie i w Iwano-Frankiwsku, w cyklu wydarzeń artystycznych „Polska Muzyka Naszych Czasów na Ukrainie” zaprezentowano najciekawsze kompozycje współczesnych muzyków, m.in. Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze