świnka skarbonka oszczędzanie

Siedemnaście procent Polaków trzyma oszczędności „w skarpecie”

Jak wynika z badań Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy, choć aż 70% Polaków uważa, że warto oszczędzać, regularnie robi to tylko 13% z nich.

Raport „Postawy Polaków wobec finansów” wskazuje, że odkładanie pieniędzy ma dla nas charakter epizodyczny. Teoretycznie zdajemy sobie sprawę z wagi oszczędzania, jednak w praktyce ponad 40% ankietowanych odkłada pieniądze od czasu do czasu. Posiadanie dzieci sprzyja oszczędzaniu. Oszczędza 65% rodziców, a jedynie 48% bezdzietnych.

Zdaniem prezes GPW Małgorzaty Zaleskiej Polacy muszą zacząć oszczędzać. Ma to znaczenie osobiste, ale również wpływa na dalszy rozwój rynku finansowego i całej polskiej gospodarki. W ten sposób uniezależniamy Polskę od oszczędności zagranicznych.

Sposoby oszczędzania kształtują się następująco: 23% Polaków trzyma zaoszczędzone pieniądze na koncie osobistym, 16% odkłada je na rachunku oszczędnościowym, 14% na lokacie terminowej, 5% korzysta z funduszy inwestycyjnych, a jedynie 1% Polaków inwestuje w obligacje lub grę na giełdzie.  Co ciekawe, pomiędzy tymi możliwościami znalazło się też trzymanie oszczędności „w skarpecie” – robi tak aż 17% ankietowanych. Na emeryturę oszczędza 11% naszych rodaków.

Zdaniem specjalistów powszechny jest brak wiedzy finansowej i świadomości dotyczącej potrzeby oszczędzania. Ma i będzie to miało wpływ na rozwój kraju. Jeśli Polska chce budować własną bazę kapitałową, należy przykładać dużą wagę do oszczędzania. Póki co nie widać rezultatów z oszczędzania w sektorze publicznym, dlatego liczy się na sektor prywatny.

Stopa oszczędzania w Polsce jest dwukrotnie niższa niż na zachodzie UE i tego stanu nie zmieni się w ciągu roku. Z trzech głównych czynników wzrostu gospodarczego: inwestycji, eksportu i konsumpcji, Polsce najbardziej zależy na tych pierwszych, i to takich długoterminowych.

Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie Polaków (1028 osób) w wieku 15–75 lat na próbie  we wrześniu 2016 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze