Piłka nożna: siedleckie seminarium Mistrzem Polski po raz piąty

Od 14 do 16 maja w Siedlcach odbywały się finały XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej. Po zaciętych  rozgrywkach, Mistrzami Polski zostali obrońcy tytułu, klerycy z Siedleckiego Seminarium Duchownego. Mistrzostwo zdobyli po raz piąty, tym samym bijąc rekord w historii zawodów.

14 maja 2017 roku o godzinie 19.00, w gmachu seminaryjnym w Nowym Opolu k./Siedlec rozpoczął się finał XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych. Na początku ceremonii otwarcia mistrzostw, został odczytany list od patrona honorowego XIV Mistrzostw Polski – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego:

(…) Jako umiłowani synowie Ojca jesteśmy w nieskończony sposób obdarowani tym wszystkim, co  uzdalnia nas, abyśmy wygrywali różne zawody i mistrzostwa naszego życia. Jednak, bez naszej dobrowolnej decyzji i bez solidnego zaangażowania możemy zmarnować talenty i powołanie, którymi zostaliśmy obdarzeni.  Życzę więc wszystkim, aby te i każde inne mistrzostwa pomogły Wam w wypracowaniu tych cech, które uzdolnią Was do odniesienia najwyższego zwycięstwa waszego życia (…).

Najważniejszym punktem gali rozpoczynającej XIV Mistrzostwa Polski było losowanie par półfinałowych. Jako pierwszy losował ks. Biskup Piotr Sawczuk, następnie po nim prezydent miasta Siedlce pan Wojciech Kudelski oraz dyrektor diecezjalnego Caritas ks. Marek Bieńkowski. W wyniku losowania zostały wyłonione dwie grupy: WSD Siedlce i WSD Paradyż oraz WSD Łomża i WSD Tarnów. Drużyna siedlecka ze względu na to, że broni tytułu Mistrza Polski była już umieszczona w tabeli rozgrywek.

15 maja od godziny 10.00 na obiektach Agencji Rozwoju Miasta Siedlce rozpoczęto mistrzostwa. W meczu otwarcia rozegranym przez drużynę seminaryjną z Siedlec oraz drużynę z Paradyża padło aż 5 bramek, z wynikiem 3:2 dla gospodarzy. Hat-trickiem może poszczycić się kapitan drużyny siedleckiej Rafał Przezdziak, który bramki strzelił w 26., 36. oraz 71. minucie gry. O godzinie 11.00 do rywalizacji o tytuł mistrzowski stanęły grupy WSD z Łomży oraz Tarnowa. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem tej pierwszej drużyny z wynikiem 2:0. Dwa celne strzały oddał Robert Kulas w 73. i 82. minucie meczu.

Dzień później, w meczu finałowym, który odbył się na głównym stadionie Pogoni Siedlce o godzinie 12.00, został wyłoniony czternasty Mistrz Polski w Piłce Nożnej Seminariów Duchownych i Zakonnych. Kolejnym Mistrzem Polski została drużyna z Siedlec, która pokonała grupę piłkarską z Wyższego Seminarium Duchownego z Łomży 3:0. Celne strzały do bramek na rzecz gospodarzy oddali: Rafał Przezdziak w 69. minucie spotkania, Sebastian Gromada w 80. oraz Damian Koryciński w minucie 82. Trzecie miejsce zdobyła drużyna seminaryjna z Tarnowa pokonując WSD Paradyż 7:0. Nagrody indywidualne otrzymali: dla najlepszego bramkarza – Kamil Wala z Tarnowa, najlepszego zawodnika – Seweryn Szczotko z Paradyża oraz najlepszego strzelca- Rafał Przezdziak z Siedlec.

Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Seminariów Duchownych i Zakonnych organizowane są od dwudziestu ośmiu lat. Po raz pierwszy odbyły się w roku 1991 w Paradyżu (diecezja zielonogórsko-gorzowska) i zakończyły się zwycięstwem miejscowego seminarium. Od tego czasu Mistrzostwa odbywały się co dwa lata i były organizowane przez kolejną zwycięską drużynę.