Północ Etiopii stała się dla wielu chrześcijan z Erytrei oazą spokoju. 70 km od miasta Hitsats na górskiej pustyni w polowych warunkach przebywa obecnie ponad tysiąc ludzi, którzy musieli opuścić swój kraj ze względu na nasilające się prześladowania wywoływane przez radykalnych wyznawców islamu. Obozy te są współfinansowane przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które zaopatruje uchodźców w jedzenie, wodę oraz niezbędne artykuły medyczne. Wśród imigrantów jest wielu młodych ludzi, którzy uciekając przed wcieleniem do armii musieli przerwać swoją edukację. Mając na uwadze ich los PKWP opracowuje specjalny projekt edukacyjny, który ma zostać wdrożony w życie jeszcze w tym roku (foto. PKWP)

W środę premier zainauguruje projekt współpracy ze stroną kościelną ws. pomocy humanitarnej

Premier Beata Szydło w środę zainauguruje projekt współpracy ze stroną kościelną w zakresie niesienia pomocy humanitarnej – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Rzecznik poinformował na briefingu prasowym, że w środę o godz. 13 w kancelarii premiera odbędzie się konferencja prasowa na temat działań rządu w zakresie pomocy humanitarnej świadczonej na rzecz osób poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych m.in. w Syrii.

Według Bochenka na konferencji zostanie zainaugurowana współpraca ze stroną kościelną w ramach kolejnych działań humanitarnych. „Ten projekt już od kilku tygodni był konsultowany wspólnie ze stroną kościelną. W środę pani premier Beata Szydło ten projekt właśnie zainauguruje” – powiedział rzecznik rządu.

„My pomoc uchodźcom niesiemy, chcemy nią nieść i będziemy ją nieśli. Zdajemy sobie sprawę, że tego problemu nie należy lekceważyć, ta pomoc nie powinna być niesiona incydentalnie, ale tutaj są potrzebne systemowe rozwiązania, które będą działaniami realnymi i rzeczywiście skutecznymi” – powiedział Bochenek.

Jak mówił, rząd przy współudziale Kościoła i wielu organizacji pozarządowych stara się na miejscu pomagać poszkodowanym. „Wielokrotnie pojawiały się takie głosy od osób, które na co dzień zajmują się niesieniem pomocy tam na miejscu, że pomoc w Syrii, tam na miejscu, jest dużo tańsza i duża bardziej efektywna” – mówił rzecznik rządu.

„Podejmujemy wiele działań na rzecz niesienia pomocy humanitarnej osobom, które zostały poszkodowane w wyniku wojny w Syrii, jest realizowany projekt humanitarny ze stroną niemiecką, środki, które w zeszłym roku zostały zagospodarowane na ten cel (…) są pięć razy większe, niż te które były przeznaczane w poprzednich latach przez naszych poprzedników, jest Fundusz Syryjski, do którego się Polska również włączyła, inwestując niejako trzy miliony euro” – wymieniał.

Bochenek zaznaczył, że projekt współpracy ze stroną kościelną nie jest odpowiedzią na list metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza z okazji Wielkiego Postu. „Projekt, który będzie zaprezentowany już od jakiegoś czasu był wypracowywany ze stroną kościelną. Jest efektem wielu rozmów, uzgodnień. To będzie finalizacja” – podkreślił rzecznik rządu.

W liście, który ma być odczytany 5 marca podczas wszystkich mszy św. w kościołach diecezji warszawskiej, zawarte są propozycje na zbliżający się Wielki Post: powstrzymanie się od słów ocierających się o nienawiść – także na forach internetowych; modlitwa, szczególnie za młodych, i finansowe wsparcie dla syryjskich uchodźców. Kard. Nycz wyraża też nadzieję na program pomocy Syryjczykom przez korytarze humanitarne w Polsce.

„Polega on na przyjęciu w Polsce kilkuset uchodźców potrzebujących pilnie leczenia, pomocy nadzwyczajnej, koniecznej do ich przeżycia. Program jest więc bezpieczny. Są do niego przygotowane: Caritas Polska, oddziały diecezjalne Caritas, diecezje. Najważniejsze że jest także gotowość podjęcia tematu korytarzy humanitarnych przez samorządy” – pisze metropolita warszawski. 

Jak poinformował Bochenek, podczas środowej konferencji „nie będzie mowy o korytarzach humanitarnych”. Rzecznik rządu podkreślił, że nie zmienia się stanowisko rządu ws. przyjmowania uchodźców. 

„Uważamy, że pomoc osobom poszkodowanym w Syrii powinna być świadczona na miejscu. To bardzo poważna sprawa, poważnie do niej podchodzimy. Na pewno te działania będą realizowane” – powiedział rzecznik rządu.

foto. PKwP

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze