Święty Krzyż: chrzcielnica – wotum wdzięczności

Chrzcielnicę jako wotum wdzięczności i pamiątkę obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski zamierzają ufundować kustosze świętokrzyskiego sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego wraz z pielgrzymami dla bazyliki mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej. Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium.

– Nasze wotum wdzięczności – chrzcielnica będzie w sposób konsekwentny nawiązywać do form i materiałów zastosowanych przy realizacji pulpitu, tronu do wystawienia relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz lichtarza do paschału. Projekt został już wykonany. Pozostałe prace związane z wykonawstwem trwają – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rektor świętokrzyskiej bazyliki.

Misa chrzcielnicy będzie wykonana z zielonego marmuru takiego samego z jakiego jest tabernakulum znajdujące się w ołtarzu głównym. Nakrywa chrzcielnicy będzie w formie kopuły z patynowanego srebra ze złoceniami na żebrach. Całość zwieńczona będzie złotym, symbolicznym krzyżykiem.

Misa będzie osadzona na trzech pionowych podporach, które będą wykonane z mosiądzu i patynowane na wzór elementów już istniejących – tak jak w pulpicie czy lichtarzach ołtarzowych. Podstawę chrzcielnicy stanowić będzie szlifowany blok kamienia.

– Już teraz składamy serdeczne i staropolskie „Bóg zapłać” wszystkim, którzy dołożą swój dar serca na to wyjątkowe wotum – wdzięczności za dar chrztu Polski i za swój własny chrzest.

Ofiary na chrzcielnicę można składać osobiście w zakrystii bazyliki na Świętym Krzyżu bądź wpłacając na konto klasztoru: 71124013721111001021225384 z dopiskiem „CHRZCIELNICA”.

Projektantem chrzcielnicy jest Janusz Cedro, emerytowany wojewódzki konserwator zabytków, który od wielu już lat pomaga wspólnocie zakonnej misjonarzy oblatów w porządkowaniu spraw związanych z architekturą Świętego Krzyża. Wykonawcami będą – krakowska firma „Aladyn” oraz firma Furmanek Renewal z Daleszyc.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze