bp Edward Białogłowski. fot. materiały prasowe

Święty Krzyż: modlitwa rolników, sadowników i pszczelarzy

Trzymajmy się Krzyża, w nim jest nasze zwycięstwo, z Niego moc płynie i męstwo – mówił dziś na Świętym Krzyżu bp Edward Białogłowski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

Podczas trwającego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymowali rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, plantatorzy truskawek oraz pszczelarze z regionu świętokrzyskiego.

Eucharystii dziękczynnej za tegoroczne plony oraz w intencji przybyłych pielgrzymów przewodniczył rzeszowski biskup pomocniczy Edward Białogłowski, który w homilii wskazał na ważną i potrzebną pracę rolnika, jego trud codziennej pracy na roli oraz na wielkie zawierzenie pracy rolnika Panu Bogu.


– Chcemy tutaj wołać wraz z Apostołami: Panie przymnóż nam wiary! Przymnóż nam wiary w moc krzyża! Przymnóż nam wiary w moc Eucharystii! – mówił biskup. Zwrócił uwagę na to, że był to trudny rok dla rolników z powodu przymrozków, suszy, wichur i nawałnic.

– Mimo trudności jakie napotykacie w codziennym życiu – nie dajcie sobie wmówić, że nie warto być gospodarzem. Gospodarz to Pan – a nie parobek u obcego. Chleba i do chleba zawsze będzie. Gdy nam braknie własnego pożywienia, to obcy nam je odpowiednio wycenią. Nie ulegajcie apatii i zniechęceniu. Módlcie się, organizujcie się i gospodarujcie. Wy, którzy w pocie czoła uprawiacie ziemię, brońcie także rodziny – wskazywał hierarcha.

Biskup przestrzegał, że we współczesnym świecie, w Europie walczy się z małżeństwem i rodziną. – Bez małżeństwa i rodziny nie ma przyszłości. A chłopskie rodziny iluż wydały mądrych ludzi, iluż świętych i błogosławionych. Ktoś zauważył, że zachodnioeuropejscy przywódcy nie mają dzieci, nie mają rodzin. Stąd depczą i umniejszają rolę rodziny, rolę małżeństwa. Brońcie rodzin! Znamy historię jak zaborcy chcieli nam zabrać trzy wartości – ziemię, prawdziwą wiarę, kulturę w tym język. Nasi ojcowie obronili je. My też brońmy tych skarbów – apelował kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii bp Edward Białogłowski pobłogosławił licznie przybyłych pielgrzymów relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, którzy następnie mogli je ucałować.


W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele: Związku Gmin Gór Świętokrzyskich, wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad gminnych oraz pracownicy urzędów gminnych. Każda z gmin przygotowała wieniec dożynkowy, który poświęcił i pobłogosławił biskup.

Liturgię uświetnił Zespół Śpiewaczy „Chełmowianki” z gminy Nowa Słupia. Natomiast burmistrzowie i wójtowie oraz pracownicy gmin przeczytali czytania mszalne oraz wezwania modlitwy wiernych. Obecne były także poczty sztandarowe m.in. pszczelarzy oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze