Święty Krzyż: ponad 600 osób na zjeździe Przyjaciół Misji Oblackich

Ponad 600 osób należących do grona Przyjaciół Misji Oblackich w regionie świętokrzyskim wzięło udział w zjeździe, który odbył się 22 października w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Zebrani modlili się w intencji misjonarzy i misjonarek duchownych oraz świeckich. Eucharystii w bazylice mniejszej przewodniczył superior o. Zygfryd Wiecha. Homilię wygłosił o. Dariusz Malajka, rektor bazyliki mniejszej i referent misyjny przy świętokrzyskim sanktuarium.

W homilii o. Malajka podkreślił, że podczas niedzieli misyjnej modlitwą ogarnięta jest wielotysięczna rzesza polskich misjonarzy: kapłanów, sióstr zakonnych, braci zakonnych, wiernych świeckich, wolontariuszy oraz przyjaciół, którzy wspomagają ich pracę misyjną modlitwą, cierpieniami i darami materialnymi.

Referent misyjny wskazywał na wielkie zaangażowanie i wspieranie dzieła misyjnego Kościoła przez Przyjaciół Misji Oblackich. – Dla nas bardzo bliscy są przyjaciele, którzy każdego dnia ofiarują swoją solidarną pomoc dla dzieła misyjnego Kościoła, w które jako rodzina zakonna jesteśmy bardzo zaangażowani. Oblaci posługują na wszystkich kontynentach. Dziś zapraszają do wspólnej modlitwy Przyjaciół Misji Oblackich – mówił duchowny.

– Jako duchowi synowie św. Eugeniusza de Mazenoda chcemy Wam powiedzieć za św. Pawłem, że zawsze dziękujemy Bogu za was wszystkich, wspominając o was nieustannie w naszych modlitwach, pomni przed Bogiem i Ojcem naszym na wasze dzieło wiary, na trud miłości – mówił rektor bazyliki.

Kaznodzieja dziękował zebranym za każdą modlitwę, ofiarowane cierpienie i dary materialne. Podkreślił, że dzięki tej pomocy ojcowie i bracia oblaci docierają do wszystkich peryferii potrzebujących światła Ewangelii w Kamerunie, na Madagaskarze, w Skandynawii, w Rosji, na Białorusi, na Ukrainie, na Syberii, w Turkmenistanie, w krajach Ameryki Południowej, w krajach Europy Zachodniej.

O. Malajka zachęcał pielgrzymów do ewangelizowania i wskazywał na potrzebę autentyzmu i prawdziwości życia zgodnego z Ewangelią. – Wszyscy bez wyjątku – kapłani, osoby życia konsekrowanego, mężowie, żony, ojcowie, matki, dzieci młodzież – jesteśmy posłani do dzisiejszego świata, w którym ludzie chcą więcej i więcej posiadać – wskazywał duchowny.

Jak podkreślił, urzędnicy państwowi ciągle jeszcze owładnięci są korupcją, a politycy których wybraliśmy, by reprezentowali nasze sprawy ciągle zwodzą, obiecują, kłamią. – To my mamy być przypomnieniem stylu życia Jezusa dla nich wszystkich. My mamy mówić właśnie temu światu, że Bóg kocha miłością bez granic i czeka na nas. I na przeróżnych polach naszej działalności i obecności mamy stać w obronie wartości i mądrości Ewangelii – podkreślał kaznodzieja.

Na zakończenie niedzieli misyjnej odbyło się spotkanie z o. Władysławem Koziołem – długoletnim misjonarzem w Kamerunie, który podzielił się swoim doświadczeniem misyjnym, posługą oraz opowiadał o wielu zwyczajach afrykańskich, a także wspomniał o swojej pracy nad tłumaczeniem Księgi Psalmów dla ludu Gidarów.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze