epa06355822 Bassma Kodmani (R), with other members of the Syrian Negotiation Commission (SNC), arrive for take part in a round of negotiations with UN Special Envoy of the Secretary-General for Syria Staffan de Mistura (not pictured), during the Intra Syria talks, at the European headquarters of the United Nations in Geneva, Switzerland, 28 November 2017. EPA/SALVATORE DI NOLFI Dostawca: PAP/EPA.

Syryjski rząd weźmie udział w negocjacjach pokojowych

Delegacja syryjskiego rządu dotrze do Genewy w środę i będzie uczestniczyć w kolejnej rundzie negocjacji w sprawie uregulowania konfliktu syryjskiego prowadzonych pod egidą ONZ – podała syryjska agencja SANA, powołując się na tamtejsze MSZ.

Grupie przedstawicieli rządu z Damaszku ma przewodniczyć syryjski ambasador przy ONZ i szef negocjatorów Baszar Dżafari. Początkowo delegacja miała przybyć do Genewy we wtorek, jednak opóźniła swój przyjazd ze względu na naciski syryjskiej opozycji, by prezydent Baszar el-Asad odszedł ze stanowiska.

Propozycja Rosji przed spotkaniem ONZ 
Jednocześnie we wtorek specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura oświadczył, że syryjski rząd przystał na rosyjską propozycję wstrzymania walk w kontrolowanym przez rebeliantów oblężonym od 2013 roku przez siły rządowe regionie Wschodnia Ghouta (północny wschód od Damaszku). Rejon ten stanowi jedne z ostatnich terytoriów rebeliantów w Syrii.

Zdjęcie: Syria

„Teraz się okaże, czy do wstrzymania walk dojdzie, ale nieprzypadkowe jest, że zostało to zaproponowane i uzgodnione wraz z rozpoczęciem tej sesji” rozmów w Genewie – ocenił Mistura.

Okazja do rozmów rządu z opozycją
Ponadto oenzetowski wysłannik po spotkaniu z delegacją opozycjonistów, które odbyło się we wtorek, poinformował, że w czasie tej rundy negocjacji przedstawiciele strony rządowej i opozycji będą mieli pierwszą okazję do rozmów bezpośrednich, choć nie wiadomo, czy będą chcieli z niej skorzystać. Jak zapowiadał Mistura w poniedziałek, podczas rozpoczynającej się ósmej tury rozmów omawiana będzie kwestia konstytucji oraz wyborów, w których uczestniczyliby wszyscy Syryjczycy.

Dwie inicjatywy: ONZ i Rosja, w grze konstytucja Syrii 
Równolegle do prowadzonych pod egidą ONZ negocjacji swoją inicjatywę pokojową ws. Syrii prowadzi Moskwa. W jej ramach w lutym w Soczi odbyć się ma „Syryjski Kongres”. Zdaniem Reutera zamiarem Kremla jest napisanie nowej konstytucji Syrii prowadzącej do wyborów w tym kraju. W rozmowach na ten temat mają uczestniczyć przedstawiciele rządu oraz niektórych grup opozycyjnych. Damaszek poparł ideę kongresu, podobnie jak Turcja, która ma szerokie wpływy w niektórych grupach rebelianckich w północno-zachodniej Syrii. Większość znaczących syryjskich ugrupowań opozycyjnych odmówiła jednak udziału rosyjskiej inicjatywie.

Zdjęcie: specjalny wysłannik ONZ sekretarz generalny ds. Syrii Staffan de Mistura na spotkaniu z mediami po spotkaniu z szefem syryjskiej komisji negocjacyjnej podczas rozmów w Genewie, fot: Salvatore Di Nolfi, PAP/EPA


340 tysięcy ofiar
Wojna w Syrii, która w ciągu sześciu lat pochłonęła ponad 340 tys. ofiar śmiertelnych, przekształciła się w bardzo złożony konflikt, w którym uczestniczą dżihadyści i w który są zaangażowane regionalne oraz światowe mocarstwa. Żadne zawieszenie broni nie utrzymało się przez dłuższy czas. Konflikt zaczął się w marcu 2011 roku od krwawego stłumienia przez Asada prodemokratycznych manifestacji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze