Około 700 studentów z całej Polski, stypendystów Fundacji KEP Dzieło Nowego Tysiąclecia spędzi w Tarnowie letni obóz. Odbędzie się on w dn.4-10 lipca pod hasłem „ K2 Szczyt Świętości”.

K2, czyli św. Kinga i bł. Karolina. Tarnów jest ziemią papieską. Tę ziemię bardzo kochał Jan Paweł II, był tutaj jako papież. Chcemy, by młodzi poznali też życie i przesłanie bł. Karoliny i św. Kingi – wyjaśnia ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji.

„W tym roku przeżywamy 30. rocznicę pobytu w Tarnowie św. Jana Pawła II oraz beatyfikacji bł. Karoliny- dziewicy i męczennicy. Miało to miejsce 10 czerwca 1997 roku. Papież był także w diecezji tarnowskiej w 1999 roku . W Starym Sączu kanonizował wówczas św. Kingę. Chcemy pokazać młodym także nasze wielkie dziedzictwo religijne, kulturalne i piękno tej ziemi – podkreśla bp Leszek Leszkiewicz.

Stypendyści oprócz pobytu w Tarnowie odwiedzą także Stary Sącz, gdzie do dziś pozostał papieski ołtarz. Będą też w Zabawie gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Studenci będą się modlić, integrować i aktywnie spędzać czas. „To studenci niemal wszystkich kierunków. 98 proc. z nich będzie po raz pierwszy w tych stronach. To młodzi, zdolni, ambitni ludzie, którzy chcą się formować w duchu św. Jana Pawła II” – dodaje ks. Kowalczyk. Obóz zostanie zainaugurowany 5 lipca w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza Mszą św. o godz. 10, której przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Tego samego dnia przybyli goście spędzą popołudnie na zwiedzaniu miasta, a mieszkańcy będą ich mogli rozpoznać po charakterystycznych żółtych koszulkach.
6 lipca będzie dniem poznawania bł. Karoliny Kózkówny. Młodzi odwiedzą Zabawę i Wał-Rudę.

7 lipca odbędzie się tzw. „szczyt stypendystów”. Będą dyskusje o programie stypendialnym i przyszłości Fundacji. Gościem spotkania będzie aktor Dariusz Kowalski, odtwórca roli ojca bł. Karoliny z filmie „Zerwany kłos”.  8 lipca stypendyści udadzą się do Starego Sącza, a dzień później odwiedzą wszystkie tarnowskie parafie, modląc się podczas Mszy św. za swoich darczyńców, dziękując im za okazywane wsparcie. Na koniec dnia na tarnowskim rynku odbędzie się koncert fundacyjnego zespołu „Tylko Ty” jako wyraz wdzięczności dla diecezji, miasta i województwa za gościnne przyjęcie i okazaną pomoc.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia od 17 lat wspiera zdolnych, niezamożnych młodych ludzi z niewielkich miejscowości, często wywodzących się z rodzin wielodzietnych. Towarzyszymy im od gimnazjum do ukończenia studiów. Aktualnie pod opieką ma prawie 2000 stypendystów, którzy otrzymują nie tylko pomoc finansową, ale także uczestniczą w obozach wakacyjnych i spotkaniach formacyjnych w ciągu roku. Diecezja tarnowska ma aktualnie 54 stypendystów.

Pieniądze na stypendia pochodzą z przykościelnej i publicznej zbiórki pieniędzy z okazji Dnia Papieskiego, z ofiar darczyńców i 1% podatku dochodowego.

foto. dzielo.pl

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.