epa06412622 Kamil Stoch of Poland is airborne during the second stage of the 66th Four Hills Tournament in Garmisch Partenkirchen, Germany, 01 January 2018. EPA/LISI NIESNER Dostawca: PAP/EPA.

TCS: Stoch wygrał [GALERIA]

Kamil Stoch zdecydowanie wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Garmisch-Partenkirchen. Drugie miejsce zajął Richard Freitag, a trzeci był Anders Fannemel. Polak umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni.

Kamil Stoch przyjechał do Garmisch-Partenkirchen jako lider Turnieju Czterech Skoczni. Po pierwszym konkursie w Oberstdorfie Polak – triumfator poprzedniej edycji TCS – ma 279,7 pkt. Niemiec Richard Freitag, lider Pucharu Świata, traci do niego 4,2 pkt, a trzecie miejsce zajmuje Kubacki – 270,1. Piąty jest Hula – mistrz Polski z 26 grudnia – z dorobkiem 259,2 pkt.

W poniedziałkowych zawodach na Grosse Olympiaschanze w Garmisch-Partenkirchen wystąpił komplet Polaków. W kwalifikacjach Kubacki był drugi (tylko za Norwegiem Johannem Andre Forfangiem), Hula trzeci, Stoch szósty, Maciej Kot dziewiętnasty, Piotr Żyła dwudziesty czwarty, Jakub Wolny – trzydziesty dziewiąty.

W pierwszej odsłonie konkursu z pokonaniem swojego rywala nie miał Piotr Żyła (122,5), który zajął 26. miejsce i okazał się lepszy od Domena Prevca (115 m). Rywalizację w swojej parze przegrał Maciej Kot (129 m), będąc gorszym od Gregora Schlierenzauera (129,5 m). Polak awansował jako jeden z „lucky losers” (15. miejsce w łącznej klasyfikacji). Ta sztuka nie udała się Stefanowi Kraftowi (122,5 m), który sensacyjnie przegrał z Zigą Jelarem (125,5 m).

Skoki Stocha
Po pierwszej serii prowadził Kamil Stoch. Polak skoczył 135,5 m, dzięki czemu bez problemu pokonał Andreasa Wanka i wyprzedzał Tilena Bartola (136 m) i Junshiro Kobayashiego (137 m). Słoweniec tracił do Polaka 1,4 pkt., a Japończyk 2,2.

Kamil Stoch w drugiej serii skoczył 139,5 m i zdecydowanie wygrał konkurs. Drugie miejsce zajał Richard Freitag (137 m, 7,6 pkt. straty), a na najniższym stopniu podium uplasował się Fannemel (136,5 m, 13,2 pkt. straty).Polak umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. 11,8 pkt. traci do niego Freitag, a 32,3 – Kubacki.

Umocnienie i awans
Stoch awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Do Freitaga traci 187 metrów. Kolejny konkurs cyklu odbędzie się 4 stycznia w Innsbrucku.