epa05617594 A woman holds a sign with a swastika reading 'Hitlerdogan” during a protest against Turkish policies in Frankfurt am Main, Germany, 04 November 2016. Several hundred Kurdish protesters walk through the inner city of Frankfurt am Main in a spontaneous demonstration against the policies of Turkish Head of State Recep Tayyip Erdogan. EPA/BORIS ROESSLER Dostawca: PAP/EPA.

Turcja: sąd nakazał aresztowanie dziennikarzy

Turecki sąd nakazał w sobotę formalne aresztowanie do czasu procesu dziewięciu członków kierownictwa i dziennikarzy opozycyjnego dziennika „Cumhuriyet”. W poniedziałek zatrzymano redaktora naczelnego gazety Murata Sabuncu.

Zatrzymano też wydawcę Kadriego Gursela i rysownika Musę Karta. Stawia im się zarzuty popełnienia przestępstw w imieniu kurdyjskich bojowników i organizacji terrorystycznej FETO, a także związki z ruchem Fethullaha Gulena. Ankara oskarża go o zorganizowanie nieudanego puczu z 15 lipca, a także o to, że stworzył w Turcji tzw. struktury równoległe, zwane teraz przez władze FETO. Gulen odrzuca te oskarżenia.

Łącznie do tej pory zatrzymano 13 osób – kierownictwo gazety i dziennikarzy.

Według tureckiej agencji Dogan dwaj z zatrzymanych – główny księgowy i jego poprzednik – zostali zwolnieni. Dwaj inni – publicyści Hikmet Cetinkaya i Aydin Engin również zostali zwolnieni z powodu wieku i problemów ze zdrowiem i znajdują się pod nadzorem sądu. 

W mieszkaniach szefów dziennika i części dziennikarzy dokonano przeszukań. 

W Turcji w ostatnim czasie zamknięto, głównie w południowo-wschodniej części kraju, zamieszkałej przez Kurdów, 15 dzienników, magazynów i agencji prasowych.

W ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag poinformował, że po udaremnionej próbie puczu ze względu na podejrzenia o powiązania z Gulenem zawieszono w obowiązkach lub zwolniono w Turcji ponad 100 tys. urzędników, nauczycieli, sędziów, prokuratorów.

Formalnie aresztowano 35 tys. osób, a postępowania sądowe wszczęto już wobec 82 tys. osób. 26 tys. spośród tych, wobec których toczy się śledztwo, zostało zwolnionych z aresztu, lecz jest objętych nadzorem sądowym. Te bezprecedensowe czystki wywołują krytykę Zachodu.

Fot. PAP/EPA/BORIS ROESSLER

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze