A może by tak zaprosić muzułmanów, uchodźców do wigilijnego stołu? Przecież to właśnie o to chodzi w symbolice dodatkowego nakrycia.

„Wigilia bez granic”, to akcja mająca na celu zachęcenie Polaków do przyjęcia obcokrajowców na wigilijnej wieczerzy, w tym uchodźców – zgodnie ze staropolską tradycją „dodatkowego talerza” dla przybysza. Prezentacja akcji odbędzie się w najbliższy poniedziałek 11 grudnia o godz. 13 w gmachu Konferencji Episkopatu w Warszawie, przy skwerze kard. Wyszyńskiego 6.

„Wigilię bez granic” zaprezentują dziennikarzom: prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana; Ryszard Krzyżkowski, wiceprezes Instytutu, dyrektor „Wigilii bez granic”; ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska; senator Andrzej Kamiński, przewodniczący Parlamentarnej Grupy Schumana. Konferencja prasowa organizowana jest przez KAI. „Wigilia bez granic” zainaugurowana została przez Instytut Myśli Schumana. – Akcja ma stworzyć nowy model integrowania się obcokrajowców. Jej celem jest rozpowszechnianie wśród cudzoziemców znajomości polskiej tradycji, kultury, zwyczajów i korzeni chrześcijańskich oraz eliminowanie zjawisk jakimi są tzw. „getta”, które tworzą cudzoziemcy po przyjeździe do obcego kraju zamykając się w swojej społeczności – mówi prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu.


Prof. Krysiak dodaje, że wspólna wigilia skłoni też obcokrajowców, żeby nie ignorowali polskiej kultury, bo kiedy ją poznają, to nabierają do niej większego szacunku. – Tak było po pierwszej edycji „Wigilii bez granic”. Mieliśmy reakcje np. muzułmanów, że po wigilii zobaczyli, że w nas żyje Bóg, że nie jest to tylko historia – zaznaczył. Do stołów wigilijnych zaproszeni są zarówno ci, którzy przyjechali do Polski niedawno, jak i ci, którzy mieszkają tu od lat.

– Jestem bardzo zadowolona, że będą mogła spędzić Wigilię z polskim rodzinami i dowiedzieć się więcej o waszej kulturze i o tym, jak spędzacie ten wieczór. Polecę wszystkim swoim znajomym tę akcję – mówi cudzoziemka Merry na filmie umieszczonym na stronie projektu „Wigilia bez Granic”.

Partnerem medialnym akcji są m.in. Katolicka Agencja Informacyjna, Gość Niedzielny i Niedziela. Partnerem strategicznym „Wigilii bez granic” jest Caritas. Pierwsza edycja projektu „Wigilia bez granic” zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana odbyła się w grudniu 2016 roku. W projekcie wzięło udział kilkaset polskich rodzin, które z przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili m.in. z Turcji, Indii, Chin, Egiptu czy Armenii.Instytut Myśli Schumana jest fundacją założoną przez prof. Zbigniewa Krysiaka 13 kwietnia 2016 roku.

Fundacja ma na celu m.in. popularyzację myśli Roberta Schumana, propagowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, wspieranie działań społecznych związanych z rozwojem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.

Uchodźcy przy wigilijnym stole
3.25 (54.17%) 4 ocen.


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
dziecko, rodzicielstwo bliskości »

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 4


 1. No cóż, pan profesor powinien się dokształcić, bo naraża się na śmieszność.
  Muzułmanie nie uznają Bożego Narodzenia i nie uznają boskości Jezusa Chrystusa zgodnie z nakazami Koranu.
  Doktryna islamu zabrania im też uczestnictwa w świętach niewiernych.
  http://www.islam-sunna.pl/bank-fatw/
  https://sites.google.com/site/bankfatw/spoleczenstwo/religie-tradycje-innowacje/obchodzenie-swiat-nieislamskich-i-sk-adanie-zyczen

  A tu stosowny fragment Koranu:
  https://uploads.disquscdn.com/images/3e4c3d7e428afa88f52aea27d65389837dbad635da768777f482d46e8ff066e2.jpg
  A tutaj egzegeza:
  http://www.qtafsir.com/index.php?option=com_content&task=view&id=571&Itemid=59


 2. Jestem ciekaw, kiedy komuś zaświta szalony pomysł zaproszenia muzułmanów na Wielkanoc…?


 3. Co za ignorant kompletny pisał ten artykuł? … no tak,mądrale z Instytutu Szumana i jego myśli – ojciec założyciel Unii Europejskiej ..ale umarł na tyle wcześnie,ze nie zobaczył tego co obecnie zrobiono i chyba jego myśli nie dotyczyły zniszczenia UE przez Islam.


 4. Piękna akcja, oby więcej takich:)