Grupa parlamentarzystów Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy chce, by obchodzone przez Kościoły zachodnie 25 grudnia Boże Narodzenie było dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy w tej sprawie został zarejestrowany w środę.

„Przyjęcie tej ustawy będzie sprzyjało zjednoczeniu i lepszemu porozumieniu między wspólnotami chrześcijańskimi na Ukrainie i poza jej granicami” – oświadczyli autorzy projektu, pod którym podpisało się 24 deputowanych Rady Najwyższej z różnych ugrupowań.

W projekcie wyjaśnili, że według departamentu ds. religii i narodowości ministerstwa kultury Ukrainy większość Kościołów w tym kraju obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego 7 stycznia. Na Ukrainie dominują wyznawcy Kościoła prawosławnego.

„Jednocześnie na Ukrainie istnieje blisko 11 tysięcy wspólnot katolickich i protestanckich, które stanowią ok. 30 procent wszystkich społeczności religijnych i które obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego, czyli 25 grudnia” – napisali ukraińscy posłowie.

Nie wiadomo na razie, kiedy Rada Najwyższa zajmie się tym projektem.

Jerzy Wójcicki, prezes stowarzyszenia „Kresowiacy” w Winnicy i członek zarządu Związku Polaków na Ukrainie, wyjaśnił, że zgodnie z obecnymi rozwiązaniami wierni Kościoła rzymskokatolickiego mogli brać wolne w dniu Bożego Narodzenia i innych świąt religijnych na własne żądanie. Możliwość taka dotyczy jednak tylko jednego dnia w roku.

„Oczywiście, że to (25 grudnia) ma być dzień wolny od pracy, tym bardziej że tak jest prawie w całej Europie, do której Ukraina dąży. Dla Polaków na Ukrainie jest to dobra wiadomość” – powiedział w rozmowie z PAP.

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.