Wojsko USA jest nadal zdolne do komunikowania się z Rosjanami na temat prowadzonych w Syrii operacji – powiedział rzecznik amerykańskiego dowództwa centralnego John Thomas. Chodzi o wymianę informacji, która ma zapobiegać incydentom lotniczym.

W piątek agencja Interfax, cytując rosyjskie ministerstwo obrony, podała, że Moskwa powiadomiła Pentagon o zamiarze wyłączenia linii komunikacyjnej służącej do wymiany informacji między wojskami obu państw.

Thomas podkreślił, że Pentagon nadal będzie utrzymywał kontakt z Rosjanami, „ponieważ kiedykolwiek latamy, musimy korzystać ze wszelkich środków, aby mieć pewność, że w powietrzu nie dojdzie do jakichkolwiek incydentów”.

We wtorek miał miejsce atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, o który USA oskarżyły reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Zginęło co najmniej 86 osób.

W reakcji na ten atak siły USA w nocy z czwartku na piątek przeprowadziły atak z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims. Działania zbrojne USA spotkały się ze zdecydowaną krytyką ze strony Moskwy. MSZ tego kraju nazwał amerykański atak aktem agresji przeciwko suwerennemu państwu.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Tagi

Syria USA

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.