Jak wykazało dochodzenie FBI, globalna sieć Państwa Islamskiego wykorzystując serwisy eBay i serwis płatniczy PayPal działała w wielu państwach, w tym w Wielkiej Brytanii i w Bangladeszu.

Pomysłodawcą i szefem tej skomplikowanej sieci finansowej – wykorzystującej anonimowość i globalny charakter internetu do ukrycia pochodzenia i przeznaczenia funduszy IS – był informatyk Siful Sujan, członek wewnętrznego kręgu dowodzenia IS, który został zabity w Syrii w wyniku ataku amerykańskiego drona w grudniu 2015 roku. Amerykańskim ogniwem internetowej siatki finansowej Państwa Islamskiego, którą stworzył Sujan, był – jak utrzymują prokuratorzy federalni w niedawno ujawnionym akcie oskarżenia – urodzony w Egipcie obywatel amerykański Mohamed Elshinawy.

Prowadził on na eBay fikcyjną sprzedaż drukarek komputerowych, aby ukryć rzeczywiste źródło pochodzenia pieniędzy, które otrzymywał od IS.

32-letni obecnie Elshinawy po długiej obserwacji jego działalności przez agentów FBI został zatrzymany w stanie Maryland w roku 2015 pod zarzutem współpracy z organizacją terrorystyczną i wspierania terroryzmu – poinformował jako pierwszy dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na niedawno ujawniony akt oskarżenia. Elshinawy, który utrzymuje, że jest niewinny, obecnie przebywa w federalnym areszcie śledczym pod Baltimore.

Elshinawy, który złożył przysięgę wierności IS, podczas przesłuchania zeznał, że pieniądze, jakie otrzymywał za fikcyjne transakcje na eBay za pośrednictwem PayPal, zgodnie z instrukcjami jego mocodawców z IS „miały być przeznaczone na potrzeby operacyjne w Stanach Zjednoczonych” – prawdopodobnie na dokonanie ataku terrorystycznego.

Stosowanie przez terrorystów takich niekonwencjonalnych metod jak przesyłanie i „pranie pieniędzy” na działalność terrorystyczną w internecie powoduje, że „walka z finansowaniem międzynarodowego terroryzmu przypomina szukanie igły w stogu siana” – powiedział anonimowo cytowany na łamach dziennika „WSJ” były urzędnik specjalnego wydziału ministerstwa finansów zajmującego się tropieniem podejrzanych transakcji finansowych w globalnym systemie finansowym.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.