Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę podpisana

Ustawa ograniczającą handel w niedziele przywraca normalność i jest faktycznym pokazaniem wewnątrzspołecznej, polskiej solidarności – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda tuż przed podpisaniem ustawy.

Zdjęcie: m.in Prezydent Andrzej Duda, minister pracy, rodziny i polityki społecznej, przewodniczący NSZZ Solidarność podczas uroczystości podpisania ustawy, fot: Rafał Guz/ PAP

Ustawa wprowadza zakaz handlu w niedzielę etapami
Prezydent mówił, że to mądre podejście, bo ustawa nie zakazuje natychmiast handlu w każdą niedzielę miesiąca. Ten zakaz jest wprowadzany etapami: dwie niedziele w miesiącu – po 1 marca, kiedy ustawa wejdzie w życie do końca 2018 roku; później trzy niedziele (w miesiącu – PAP) w roku 2019 i pełny zakaz handlu w niedzielę dopiero w 2020 roku. A więc będzie to nadchodziło stopniowo. Mam nadzieję, że dzięki temu ta zmiana będzie łatwiej przyjęta i ten okres przejściowy będzie pewnym amortyzatorem dla tej zmiany” – powiedział prezydent.

Jak dodał, ustawa przewiduje cały szereg włączeń: i co do dni, i co do branż, w których ta działalność jest prowadzona. „Wierzę w to, że w ten sposób przywracamy normalność. Wierzę w to (…) przyzwyczaimy się do tego, tak, jak jest w innych krajach Unii Europejskiej. Tak, jak jest w Niemczech, czy w Austrii, gdzie sklepy są zamknięte w niedziele. Nie handluje się w niedziele w wielkich i średnich sklepach. Małe sklepiki prowadzone przez rodziny, przez indywidualnych właścicieli będą mogły funkcjonować, jeżeli sami właściciele będą tą działalność prowadzili, jeśli taka będzie ich wola. Natomiast tam, gdzie pracownicy są zatrudniani w handlu, tam niedziela ma być dniem wolnym od pracy, tak, aby mogli oni spędzić czas z rodziną” – tłumaczył prezydent.

Rodziny cierpią na deficyt czasu
Z kolei szef Solidarności Piotr Duda mówił: „Na ten dzień czekaliśmy długo, a szczególnie czekali pracownicy w handlu, a jest ich prawie 1 mln 200 tys. pracujących”. „To wielki krok do przodu w kierunku cywilizacji, jeśli chodzi o Prawo pracy, jeśli chodzi o pracowników, traktowanie ich w sposób podmiotowy a nie przedmiotowy” – dodał. I zapowiedział, że wspólnie z Inspekcją Pracy „S” będzie pilnować tego, aby te przepisy były przestrzegane. Piotr Duda zapowiedział, że Solidarność będzie dążyła do dalszych zmian w Kodeksie Pracy, który mówi „niedziele i święta są wolnymi dniami od pracy – by zweryfikować ten katalog i spróbować, by kolejne grupy zawodowe też mogły świętować i być z rodzinami w ten ważny dzień”. Minister zaznaczała, że obecnie rodziny cierpią na deficyt czasu. Wolna niedziela będzie więc oznaczała wspólne spędzanie czasu z dziećmi czy rodzinne uprawianie turystyki i sportów, uczestniczenie w kulturze.

Handlowcy sceptyczni
Przepisy w ustawie o zakazie handlu w niedziele są niejasne, trudne do interpretacji – mówi prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Podobnie ocenił dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Jego zdaniem „powstały skomplikowane przepisy”. Prezes POHiD dodała, że „chcemy działać zgodnie z prawem, tymczasem przepisy są niejasne i trudne do zinterpretowania”.

Ptaszyński wskazał, że przepisy ustawy „będą budziły wątpliwości w sferze interpretacji i dostosowania do nich sposobu prowadzenia działalności handlowej”. „Każdy z podmiotów musi zinterpretować zapisy ustawy dla swojego modelu działalności i określić, czy i w jakim zakresie może prowadzić handel w niedzielę w ramach wyłączeń od całkowitego zakazu zapisanego w nowych przepisach” – mówił. Jego zdaniem, ustawa zawiera wady i niespójności legislacyjne. „Posługuje się nieznanymi naszemu prawu pojęciami i definicjami, takimi jak handel, placówka handlowa czy czynności związane z handlem. Pytań związanych z praktycznym aspektem zastosowania i wykonywania przepisów ustawy jest znacznie więcej i dotyczą wielu płaszczyzn. Od precyzyjnych odpowiedzi na te pytania będzie zależało funkcjonowanie tysięcy polskich firm handlowych.

Dyrektor w PIH ocenił, że „dużo prostszym sposobem zapewnienia pracownikom wolnych niedziel bez utrudniania życia klientom i przedsiębiorcom byłoby np. zagwarantowanie pracownikom dwóch wolnych niedziel w Kodeksie Pracy”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze