Maryja

fot. pixabay.com

W czerwcu Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

Obietnice ochrony: małżeństwa, rodziny i życia od poczęcia złożą polscy biskupi, odnawiając „Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi”. Uroczystość odbędzie się 6 czerwca w sanktuarium na Krzeptówkach. W poniedziałek, KEP opublikowała treść aktu.

Dokument jest odnowieniem „Aktu poświęcenia ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi” z 8 września 1946 r. W obecności episkopatu Polski odczytał go wtedy na Jasnej Górze, ówczesny prymas polski kard. August Hlond. Było to nawiązanie do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał papież Pius XII w 1942 r.

6 czerwca, podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, w Zakopanem, w sanktuarium na Krzeptówkach przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki odprawi mszę św., podczas której akt zostanie odnowiony.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, „księża biskupi zwracają uwagę na fakt, że inspiracją do odnowienia aktu jest 100. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie przypadająca właśnie w tym roku”.

„Matka Boża objawiając się w 1917 r. trójce dzieci – Franciszkowi i Hiacyncie Marto i Łucji dos Santos – powierzyła im trzy tajemnice. Pierwsza to wizja piekła; druga zawiera prośbę o nawrócenie grzeszników i akt poświęcenia Rosji Jej Niepokalanemu Sercu; a trzecia mówi m.in. o papieżu, który pada postrzelony z broni palnej i z łuku. Ponadto Maryja prosiła o obchodzenie pięciu pierwszych sobót miesiąca i modlitwę różańcową. Akt z 1946 r. i obecnie z 2017 r. jest odpowiedzią na jej prośbę” – powiedział rzecznik episkopatu.

W treści aktu biskupi przyrzekają „bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wier­nym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym”, „stać na straży poczętego życia i troszczyć się o dzieci nienarodzone” a także troszczyć się, aby „dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zo­stały dotknięte zepsuciem moralnym”.

Na zakończenie biskupi zobowiązują się dążyć do tego, „by duchowieństwo dochowywało wierności Bogu”, a osoby życia konsekrowanego „reali­zowały swój zakonny charyzmat” i były dla świata czytelnym znakiem obecności Boga.

Jak wyjaśnia rzecznik episkopatu, akt zostanie ponowiony we wszystkich polskich parafiach 8 września, w święto Narodzenia Matki Bożej. „W ten sposób słowa przyrzeczenia wypowiedzą nie tylko biskupi, ale za ich przykładem pójdą wszyscy wierni zgromadzeni tego dnia na mszach św. w swoich kościołach parafialnych i w rodzinach” – poinformował ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu wyjaśnia, że „akt zostanie odnowiony w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, ponieważ miejsce to jest uważane za +polską Fatimę+”. „Świątynia została wybudowana jako wotum za ocalenie życia św. Jana Pawła II, który 13 maja 1981 r. w Rzymie został postrzelony przez zamachowca Mehmeta Ali Agcę” – dodał.

Nieprzypadkowa jest także data odnowienia „Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi”. 6 czerwca obchodzona będzie 20. rocznica pobytu Jana Pawła II w Zakopanem. Z tej okazji w dn. 6-7 czerwca odbędzie się tam zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

W pierwszym ślubowaniu 8 września 1946 r. wziął udział cały episkopat i milion wiernych. Mszę św. celebrował kard. krakowski Adam Sapieha. Po mszy kard. Hlond odczytał „Akt poświęcenia ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze